Read More
Solar,Panel,Close,Up,Photo

Fotowoltaika off grid w domu

Odnawialne źródła energii są niezwykle chętnie wykorzystywane przez Polaków – najlepszym tego przykładem jest wciąż rosnąca ilość paneli fotowoltaicznych na naszych dachach. Są to najczęściej instalacje on grid – czyli dające pewną, ale niepełną niezależność od sieci energetycznej. Jak uzyskać pełną niezależność od operatora? Odpowiedź jest prosta – zainstaluj zestaw fotowoltaiczny off grid! Jaki jest koszt tej niezależności? Czy aby na pewno montaż instalacji off grid, w każdym wypadku okaże się dobrym rozwiązaniem? Sprawdźmy!

Instalacje off grid a systemy on grid

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest system off grid (inaczej instalacja wyspowa)? Każdy typ instalacji fotowoltaicznej generuje energię elektryczną dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to zachodzi na panelach fotowoltaicznych i polega na przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną (a konkretniej w prąd stały). Teraz ten prąd stały musi zostać przekazany do inwertera PV – i właśnie na tym etapie zaczyna się różnica pomiędzy dwoma typami instalacji. Inwerter fotowoltaiczny po przemianowaniu prądu na zmienny przekazuje go dalej do sieci energetycznej budynku. W wypadku instalacji standardowej w pierwszej kolejności energia ta trafia do licznika, który nadwyżkę energetyczną odsyła do sieci elektroenergetycznej operatora lub też pobiera od niego prąd w sytuacji wzmożonego zapotrzebowania.

W wypadku instalacji off-grid wygenerowana energia trafia z inwertera bezpośrednio do sieci elektrycznej budynku

Tego rodzaju instalacja nie ma połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną. Pierwszy wniosek, który przychodzi na myśl, jest taki, że posiadacz takiego systemu jest niezależny – sam generuje energię elektryczną na własne potrzeby i nie odsyła jej nadwyżek do operatora. Jak jednak wiadomo, każda instalacja PV działa nieprzerwanie, kiedy tylko na jej panele padają promienie światła słonecznego – tak więc stale generuje większe lub mniejsze ilości energii elektrycznej. Co więc dzieje się z nadwyżkami wygenerowanej energii elektrycznej w tym rodzaju instalacji? Magazynowanie energii, której nadwyżki zostały wygenerowane, odbywa się w akumulatorach energii, które są stałą częścią takiego zestawu PV. Energia przechowywana przez magazyny energii pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd nocą i w pochmurne, letnie dni. Przysłowiowe schody zaczynają się w miesiącach jesiennych i zimowych – kiedy to ilości wygenerowanej energii mogą nie być wystarczające dla zaspokojenia bieżących potrzeb, a co dopiero by wypełnić magazyn energii.

Instalacja fotowoltaiczna off grid – wady off grid

Jakie są największe wady i zalety instalacji off grid? Wspomniana już niezależność od operatora energetycznego może być zarówno wadą, jak i zaletą. Problematyczna może być też konieczność cyklicznej wymiany akumulatorów (nazywanych magazynami energii). Niestety, stałe ich zasilanie powoduje stopniowy spadek pojemności takiego akumulatora oraz wyższe straty magazynowanej energii.

Gdzie najlepiej zastosować instalację off grid?

Naszym zdaniem wybór rodzaju instalacji fotowoltaicznej powinien być dostosowany do potrzeb klienta i możliwości, jakie stwarza otoczenie. Zestaw fotowoltaiczny off grid sprawdzi się więc najlepiej:

 • w przypadku domków letniskowych,
 • w przypadku gospodarstw domowych zlokalizowanych w miejscach bez dostępu do sieci elektroenergetycznej,
 • jako tymczasowa instalacja energetyczna,
 • jako instalacja służąca do zasilania sprzętów rolniczych w sezonie letnio-jesiennym.

Kontakt z doświadczonym monterem PV jest pierwszym krokiem w kierunku odpowiedniego dobrania rodzaju instalacji fotowoltaicznej dla danego obiektu!

Read More
Solar,Panels,On,The,Balcony,Of,An,Apartment,In,A

Fotowoltaika na balkonie – czy warto?

Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie paneli słonecznych na dachach budynków, elewacjach bądź na gruncie, jeśli dysponują odpowiednio dużym terenem. Korzystanie z własnej elektrowni to niezależność od zakładów energetycznych oraz znaczne oszczędności w kosztach poboru energii i ogrzewania wody. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie również mieszkańcy bloków rozważają zamontowanie instalacji fotowoltaicznych. Czy warto? Jakie działania podjąć żeby móc zainstalować panele słoneczne na barierce balkonu?

Panele fotowoltaiczne na balkonie – jak działają?

Działanie paneli fotowoltaicznych zamontowanych na balkonie nie różni się znacząco od tradycyjnych instalacji. Ogniwa pobierają energię z promieni słonecznych, która następnie zostaje zamieniona w energię elektryczną. Jak do tego dochodzi? Uzyskany prąd jest przesyłany za pomocą przewodów do mikroinwertera, który jest wpięty do gniazdka sieciowego umieszczonego na balkonie lub wewnątrz mieszkania (gniazdko powinno się znajdować jak najbliżej balkonu). To właśnie dzięki mikrofalownikowi prąd stały jest przekształcany w prąd zmienny. Wyprodukowana w ten sposób energia zużywana jest na bieżąco bądź odsyłana do ogólnej sieci energetycznej. Ilość energii dostarczanej i wysyłanej z mieszkania jest rejestrowana przez specjalny licznik dwukierunkowy, który zastępuje tradycyjny przyrząd pomiarowy. Rozliczenie energii następuje na podstawie odczytów ze ww. licznika, według obowiązującego obecnie systemu upustów.

Instalacja fotowoltaiki na balkonie – jakie działania podjąć?

Aby zamontować panele słoneczne na balkonie, nie wystarczy jedynie wyrazić takiej chęci. Montaż fotowoltaiki na budynku wielorodzinnym wymaga podjęcia określonych działań i załatwienia konkretnych formalności, które nie są konieczne w przypadku domów jednorodzinnych. Dlaczego? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedynie wnętrze mieszkania należy do właściciela. Zewnętrzna infrastruktura (w tym barierki balkonu) definiowana jest jako część wspólna budynku. Z tego powodu wszelkie zmiany, które chce się dokonać w obrębie barierek balkonu (w tej sytuacji będzie to instalacja paneli słonecznych), wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem. Na początek warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danej wspólnocie, ponieważ kwestie dotyczące montażu fotowoltaiki mogą być uwzględnione w statucie. Jeśli instalacja paneli PV na bloku jest dopuszczalna, należy wystosować specjalny wniosek do wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni.

Do pozwolenia o zamontowanie systemu na balkonie, powinno się dołączyć projekt instalacji fotowoltaicznej oraz dokładny opis ingerencji w elewację obiektu. Aby administratorzy zrozumieli, jak działają panele słoneczne i w jakim stopniu wpłyną na wygląd fasady bloku, wniosek musi być napisany rzetelnie. Nie powinno się w nim pomijać wymiarów urządzenia, jego umiejscowienia na barierkach czy sposobu montażu. Jeśli nie istnieją żadne techniczne przeciwwskazania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Czy warto montować panele słoneczne na balkonie?

Jeżeli balkon skierowany jest na południe bądź odchylony na wschód lub zachód, montaż fotowoltaiki to doskonała inwestycja, która zwróci się za kilka lat. Panele słoneczne to oszczędność oraz większa niezależność energetyczna. Ich instalacja jest o wiele prostsza niż w przypadku systemów montowanych na dachach. Warto również nadmienić, że fotowoltaika na balkonie nie sprawia, że staje się on nieużyteczny. Nadal można spędzać na nim czas i urządzić go według uznania.

Read More

Jak działają panele dwustronne?

Fotowoltaika wciąż zyskuje na popularności. Takie rozwiązanie to duża wygoda, ekologia, a także redukcja kosztów użytkowania energii elektrycznej i spora oszczędność. Dziś zajmiemy się dwustronnymi panelami fotowoltaicznymi. Czym są takie panele? Jak działają? Zachęcamy do lektury! 

Czym są panele dwustronne?

Panele dwustronne, inaczej bifacialne, sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci, zasolenie czy wysokie skażenie powietrza. Ponadto, wyróżniają się większą wytrzymałością i wyższą wydajnością ‒ nawet o 25% w stosunku do zwykłych paneli.

Należy jednak pamiętać, że panele dwustronne nie są rozwiązaniem dla wszystkich, ponieważ wymagają specyficznych warunków, dotyczących między innymi montażu. 

Zasada działania paneli dwustronnych

Panele dwustronne umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Takie panele mają aktywne warstwy z obu stron,  a  każda z nich absorbuje energię słoneczną. Pozwala to magazynować energię zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jest to zatem wydajniejsze i wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, pozwala wytworzyć więcej energii elektrycznej i uzyskać szybszy zwrot kosztów inwestycyjnych.

Obie warstwy modułu pokryte są szkłem hartowanym, pod którym znajdują się aktywne warstwy krzemowe. Umożliwia to efektywniejszy pobór promieniowania słonecznego ‒ panele pochłaniają promieniowanie słoneczne, które pada na wierzchnią część oraz odbite od drugiej strony.

Panele dwustronne montuje się jednak inaczej niż standardowe panele fotowoltaiczne. Należy zamontować je pod takim kątem, aby możliwe było pochłanianie promieni z obu stron. 

Warto też wiedzieć, że niestandardowa specyfika budowy paneli dwustronnych nie pozwala na typowe ustawienie ich na dachu budynków. Najlepiej montować je zatem na gruncie, w taki sposób, aby słońce mogło dochodzić do obu stron powierzchni paneli, pozwoli to na  w pełni wydajną pracę paneli. 

Zakup paneli dwustronnych ma wiele zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, skonsultujmy się z fachowcem i zyskajmy pewność, że takie rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku. 

Read More

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, taka inwestycja ma wiele zalet i szybko się zwraca. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje paneli. Które z nich wybrać? Na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas zakupu? Poniżej kilka porad. Zachęcamy do lektury!

 

Panele fotowoltaiczne ‒ na co zwrócić uwagę?

Wybór paneli fotowoltaicznych nie jest prostym zadaniem, aby instalacja doskonale spełniała swoją funkcję, musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Poniżej omawiamy najistotniejsze z nich.

 • Moc ‒ moc to jeden z najistotniejszych czynników. Jest to ilość energii elektrycznej uzyskanej z modułów fotowoltaicznych. Aby prawidłowo dobrać moc paneli, musimy znać zapotrzebowanie energetyczne danego obiektu.
 • Wytrzymałość ‒ panele muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, tylko wtedy będą odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych ‒ wiatru, deszczu czy śniegu. Ważne, by były  zabezpieczone na wypadek burzy bądź gradobicia.
 • Sprawność ‒ sprawność paneli to stosunek ilości energii promieniowania słonecznego do  ilości energii, która finalnie zamieniona jest w energię elektryczną. Im wyższa sprawność paneli, tym wyższa cena modułu.
 • Gwarancje ‒ dobrze też sprawdzić, przez ile lat obowiązuje gwarancja jakości. Zazwyczaj producenci udzielają od 20 do 30 lat gwarancji.

 

Panele mono- czy polikrystaliczne?

Wyróżniamy dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych ‒ są to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Jakie są między nimi różnice?

 • Panele monokrystaliczne ‒ to ogniwa wytworzone z jednego, dużego kryształu krzemu. Proces produkcji ogniw monokrystalicznych jest skomplikowany i generuje dość duże koszty, co oczywiście przekłada się na cenę paneli. Warto jednak wiedzieć, że cena takich paneli idzie w parze ze sprawnością.
 • Panele polikrystaliczne ‒ panele polikrystaliczne wykonane są z kilku kryształów krzemu. Zakup paneli polikrystalicznych generuje mniejsze koszty niż kupno paneli monokrystalicznych, ich sprawność jest jednak mniejsza.

 

Jak widać, wybór paneli może być dość trudny, zwłaszcza, jeśli nie mamy wiedzy z tej dziedziny. Warto więc zdać się na pomoc specjalistów. Wiele firm świadczy kompleksowe usługi, dobiera moc paneli, miejsce montażu, opracowuje optymalne w danym przypadku rozwiązania, zapewnia też montaż instalacji, a w razie potrzeby serwis. Zdając się na fachowców, zyskamy pewność, że panele są dobrze dobrane i zaoszczędzimy sobie nerwów.

Read More
DCIM102MEDIADJI_0371.JPG

Magazyn energii dla domowej fotowoltaiki

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można korzystać z prądu pozyskiwanego w sposób ekologiczny, a także obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną. Jak wiadomo, w 2022 roku szykują się spore zmiany w systemie prosumenckim, dlatego dużą większą popularnością zaczynają cieszyć się tak zwane magazyny energii domowej. Czym one są? Czy jest to rozwiązanie korzystne? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

System net-billing – na czym będzie polegał?

Już od 1 kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać tak zwany system net-billing. Osoby, które zdecydują się na podpisanie umowy ze swoim dostawcą, będą mogły mu sprzedać nadwyżki wytworzonej przez swoje urządzenie energii elektrycznej, natomiast za pobrany prąd, będą musiały zapłacić według stawek operatora. Nie da się jednak ukryć, że nie dla wszystkich będzie to rozsądne i korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Przypomnijmy, że obecnie prosumenci mogą wyprodukowaną przez panele nadwyżkę oddać dostawcy energii, a następnie w momencie gorszego nasłonecznienia, bezpłatnie skorzystać z 80% lub 70% wyprodukowanych nadwyżek, w zależności od mocy instalacji. 

Coraz więcej mówi się o tak zwanych domowych magazynach energii, dzięki którym można przechowywać wyprodukowany przez instalację PV prąd i korzystać z niego za darmo. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Domowe magazyny energii elektrycznej

Choć jest to system, który funkcjonuje już od dawna, niewiele mówiło się o nim do tej pory. Nic dziwnego, ponieważ umowa z dostawcą była dość atrakcyjną ofertą. Z racji, że system prosumencki ulega jednak od kwietnia 2022 roku zmianie, warto przyjrzeć się nieco rozwiązaniom alternatywnym. Magazynami energii nazywa się zatem urządzenia, które służą do przechowywania nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację PV. Właściciele domów mogą wykorzystywać zatem tę energię w 100% i to za darmo. Warto jednak pamiętać, że taki magazyn musi zostać odpowiednio dobrany, aby mógł spełniać swoje zadanie.

Domowe magazyny energii elektrycznej – na co zwrócić uwagę?

 • Moc pojemnościowa – przede wszystkim domowy magazyn energii musi zostać dobrany odpowiednio do zapotrzebowania danego budynku na prąd. Warto przed zakupem konkretnego akumulatora sprawdzić, ile średnio wynosi roczne zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym i na tej podstawie nabyć odpowiednie urządzenie. Co istotne, akumulator o za dużej pojemności może okazać się nieprzydatny i przyczynić się do straty pieniędzy i braku zwrotu z inwestycji. Z kolei urządzenie o za małej pojemności nie będzie w stanie wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Dobrym rozwiązaniem jest również nabycie magazynu energii o modułowej konstrukcji, w którym można swobodnie rozszerzać moc pojemnościową według potrzeb.
 • Technologia akumulatorów – obecnie najtrwalszą i najbezpieczniejszą technologią jest litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4). Warto nabyć tego rodzaju magazyn energii, gdyż może on ulec głębokiemu rozładowaniu, bez wpływu na jakość urządzenia. Co więcej, żywotność tego sprzętu wynosi nawet do 8 tys. cykli ładowania oraz rozładowania. 
 • Certyfikaty bezpieczeństwa – kupując odpowiedni magazyn energii, należy zwrócić uwagę na to, czy ma on wszelkie, niezbędne certyfikaty, które świadczą o tym, że jest urządzeniem bezpiecznym. Akumulator powinien również mieć wbudowany system, który będzie zabezpieczał urządzenie przed szybkim i intensywnym nagrzewaniem się baterii.

Magazyny energii dla domowej fotowoltaiki stają się obecnie coraz popularniejsze. Szczególne zainteresowanie budzą wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy chcą zamontować panele i korzystać z darmowego prądu. Tego typu urządzenie pozwala wykorzystywać zgromadzoną energię w 100% do własnego użytku. Kupując odpowiedni magazyn energii, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc, by odpowiadała ona zapotrzebowaniu na energię elektryczną określonego budynku oraz na technologię wykonania urządzenia.

Read More

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce

Jeszcze kilka dekad temu na instalacje fotowoltaiczne działające w Polsce spoglądano bardziej jak na ciekawostkę, niż na rozwiązanie realne mogące zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Dziś, wraz z rozwojem technologii nikt już nie wątpi w możliwości, jakie stwarza montaż instalacji PV w domu. Nowoczesne systemy PV działają efektywnie w polskim klimacie – panele generują energię nie tylko w okresie letnim, ale również zimowym. Kluczowym czynnikiem dla osiągnięcia przez nie maksymalnej wydajności jest kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych względem podłoża. Jaki jest więc optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Panele fotowoltaiczne – kluczowy element każdej instalacji PV.

Panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii elektrycznej – energia w postaci prądu stałego generowana jest z promieniowania słonecznego. W dalszej części instalacji prąd stały przemieniany jest na prąd zmienny, czyli taki, z którego korzystają urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. To, jak wydajna jest instalacja fotowoltaiczna, w dużej mierze uzależnione jest od umiejscowienia modułów PV.

Kierunek nachylenia paneli fotowoltaicznych

W jakim kierunku powinny być nachylone panele fotowoltaiczne? Oczywiście w kierunku południowym. Południowe nachylenie modułów zapewnia optymalny dostęp do promieniowania słonecznego przez większość dnia.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 35 stopni względem poziomu. Podawane 35 stopni wynika z tego, że latem panele osiągają najlepsze wyniki przy nachyleniu wynoszącym 30 stopni, zimą natomiast, kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnie paneli pod niższym kątem, kąt nachylenia gwarantujący najlepszą efektywność instalacji wynosi około 45 stopni. Tak więc wartość 35 stopni jest jedynie wypadkową całorocznej wędrówki naszej planety po orbicie słonecznej.

Należy pamiętać o tym, że panele rozmieszczone pod większym kątem nachylenia, mają dłuższy cień, który może zacieniać kolejne moduły PV podłączone do instalacji. Dlatego to, jaki będzie finalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, uzależnione jest także od układu technicznego danej instalacji. Finalny kąt nachylenia może wynosić 35, 37 lub 32 stopnie – jego wartość musi być przysłowiowym „złotym środkiem”, kompromisem pomiędzy możliwościami efektywnego generowania energii elektrycznej gwarantowanej warunkami naturalnymi a indywidualnymi cechami technicznymi danej instalacji.

Solar Planet – projektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej

Dobry projekt jest gwarantem efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej, dlatego jego wykonanie warto powierzyć ekspertom – jako Solar Planet zajmujemy się projektowaniem, montażem oraz serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych. Naszą misją jest propagowanie nowoczesnych systemów energetycznych opartych o OZE. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zastanawiające się nad montażem instalacji fotowoltaicznej – zarówno w celach komercyjnych, jak i w gospodarstwie domowym.

Read More

Magazyn energii dla domowej fotowoltaiki

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można korzystać z prądu pozyskiwanego w sposób ekologiczny, a także obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną. Jak wiadomo, w 2022 roku szykują się spore zmiany w systemie prosumenckim, dlatego dużą większą popularnością zaczynają cieszyć się tak zwane magazyny energii domowej. Czym one są? Czy jest to rozwiązanie korzystne? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

System net-billing – na czym będzie polegał?

Już od 1 kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać tak zwany system net-billing. Osoby, które zdecydują się na podpisanie umowy ze swoim dostawcą, będą mogły mu sprzedać nadwyżki wytworzonej przez swoje urządzenie energii elektrycznej, natomiast za pobrany prąd, będą musiały zapłacić według stawek operatora. Nie da się jednak ukryć, że nie dla wszystkich będzie to rozsądne i korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Przypomnijmy, że obecnie prosumenci mogą wyprodukowaną przez panele nadwyżkę oddać dostawcy energii, a następnie w momencie gorszego nasłonecznienia, bezpłatnie skorzystać z 80% lub 70% wyprodukowanych nadwyżek, w zależności od mocy instalacji. 

Coraz więcej mówi się o tak zwanych domowych magazynach energii, dzięki którym można przechowywać wyprodukowany przez instalację PV prąd i korzystać z niego za darmo. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Domowe magazyny energii elektrycznej

Choć jest to system, który funkcjonuje już od dawna, niewiele mówiło się o nim do tej pory. Nic dziwnego, ponieważ umowa z dostawcą była dość atrakcyjną ofertą. Z racji, że system prosumencki ulega jednak od kwietnia 2022 roku zmianie, warto przyjrzeć się nieco rozwiązaniom alternatywnym. Magazynami energii nazywa się zatem urządzenia, które służą do przechowywania nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację PV. Właściciele domów mogą wykorzystywać zatem tę energię w 100% i to za darmo. Warto jednak pamiętać, że taki magazyn musi zostać odpowiednio dobrany, aby mógł spełniać swoje zadanie.

Domowe magazyny energii elektrycznej – na co zwrócić uwagę?

 • Moc pojemnościowa – przede wszystkim domowy magazyn energii musi zostać dobrany odpowiednio do zapotrzebowania danego budynku na prąd. Warto przed zakupem konkretnego akumulatora sprawdzić, ile średnio wynosi roczne zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym i na tej podstawie nabyć odpowiednie urządzenie. Co istotne, akumulator o za dużej pojemności może okazać się nieprzydatny i przyczynić się do straty pieniędzy i braku zwrotu z inwestycji. Z kolei urządzenie o za małej pojemności nie będzie w stanie wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Dobrym rozwiązaniem jest również nabycie magazynu energii o modułowej konstrukcji, w którym można swobodnie rozszerzać moc pojemnościową według potrzeb.
 • Technologia akumulatorów – obecnie najtrwalszą i najbezpieczniejszą technologią jest litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4). Warto nabyć tego rodzaju magazyn energii, gdyż może on ulec głębokiemu rozładowaniu, bez wpływu na jakość urządzenia. Co więcej, żywotność tego sprzętu wynosi nawet do 8 tys. cykli ładowania oraz rozładowania. 
 • Certyfikaty bezpieczeństwa – kupując odpowiedni magazyn energii, należy zwrócić uwagę na to, czy ma on wszelkie, niezbędne certyfikaty, które świadczą o tym, że jest urządzeniem bezpiecznym. Akumulator powinien również mieć wbudowany system, który będzie zabezpieczał urządzenie przed szybkim i intensywnym nagrzewaniem się baterii.

 

Magazyny energii dla domowej fotowoltaiki stają się obecnie coraz popularniejsze. Szczególne zainteresowanie budzą wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy chcą zamontować panele i korzystać z darmowego prądu. Tego typu urządzenie pozwala wykorzystywać zgromadzoną energię w 100% do własnego użytku. Kupując odpowiedni magazyn energii, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc, by odpowiadała ona zapotrzebowaniu na energię elektryczną określonego budynku oraz na technologię wykonania urządzenia.

Read More

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne

Branża fotowoltaiczna stale się rozwija. Nic dziwnego więc, że powstają coraz nowsze produkty. Choć nadal najczęściej montuje się 2 mm ogniwa PV pierwszej generacji, które wytwarzane są z mono – lub polikrystalicznego krzemu, nie brakuje już zwolenników tak zwanych ogniw drugiej generacji. Na produkt ten nanoszony jest materiał półprzewodnikowy pod postacią krzemu lub np. tellurku kadmu. Warstwa półprzewodnika jest natomiast dużo cieńsza niż w przypadku standardowych paneli. Czym wyróżniają się jeszcze cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne? Zapraszamy do przeczytania artykułu. 

Panele cienkowarstwowe – co to jest?

Panele cienkowarstwowe składają się z ogniw, których grubość może wynosić już zaledwie od 1 do 3 mikrometrów. Niższe zużycie półprzewodników przekłada się przede wszystkim na mniejsze zużycie energii podczas ich produkcji, co sprzyja rozwojowi środowiska. Szacuje się, że panele cienkowarstwowe są aż 350 razy cieńsze niż tradycyjne panele. Obecnie wykorzystywane są głównie w systemach fotowoltaicznych, które są zintegrowane z budownictwem. Sprawność paneli cienkowarstwowych wykonanych z krzemu oscyluje w granicach od 6 % do 10%.

Panele cienkowarstwowe – z czego są wytwarzane?

Do produkcji paneli cienkowarstwowych wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów. Najpowszechniejszym obecnie jest krzem amorficzny, z którego produkuje się także wyświetlacze OLED czy LCD, jednak zastępuje się go także innymi tworzywami. Są nimi:

 • Tellurek kadmu (panele CdTe) – z materiału tego produkuje się prawie 50% wszystkich, dostępnych na rynku paneli cienkowarstwowych. Jest on zatem drugim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do wytwórstwa ogniw. Funkcją tego materiału jest absorpcja fotonów. Z tyłu ogniwa umieszcza się elektrodę kontaktową.
 • Silikon amorficzny (panele a-Si) – technologia wytwórstwa paneli z silikonu amorficznego jest bardzo zbliżona do produkcji paneli wykonanych z krzemu. Mimo wszystko panele te uważane są za nieco mniej wydajne niż te, do których wykorzystano tellurek kadmu.
 • Połączenia miedzi, indu, galu i selenu (panele CIGS) – sprawność tych paneli waha się w granicach od 12% do 14%.
 • Arsenek galu (ogniwa GaAs) – materiał ten zaliczany jest do jednego z najdroższych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji statków kosmicznych, czy dużych farm fotowoltaicznych, które pracują w nietypowych warunkach. 

Panele cienkowarstwowe – zalety

Główną zaletą ogniw cienkowarstwowych jest fakt, że są naprawdę lekkie, elastyczne i mogą przyjmować dowolne kształty, dlatego ich zakup polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą, aby fasada ich budynku wyróżniała się ciekawym designem. 

Dlaczego jeszcze warto postawić na panele cienkowarstwowe?

 • Podczas montażu tych ogniw nie trzeba stosować ramy wzmacniającej oraz dodatkowych wzmocnień,
 • Cechuje je odporność na wysokie temperatury,
 • Mają wysoką moc, która jest uzyskiwana dzięki zastosowaniu technologii absorpcji promieni słonecznych,
 • Wyróżnia je wysoka sprawność energetyczna, także podczas niskiego nasłonecznienia.

Dzięki rozwojowi technologii osoby chcące zamontować systemy fotowoltaiczne mogą zdecydować się na zakup nowoczesnych ogniw tak zwanej drugiej generacji, czyli paneli cienkowarstwowych. Te nowatorskie panele zostały pokryte cienką warstwą materiału półprzewodnikowego. Najczęściej wykorzystuje się tworzywa: krzem amorficzny, tellurek kadmu lub też materiał powstały z połączenia miedzi, indu, galu i selenu. Nie da się ukryć, że panele te są przyszłością  branży fotowoltaicznej, cechuje je ciekawy design.

Read More

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej osób rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu lub przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, ponieważ cena poszczególnych komponentów systemu co roku jest niższa, można również skorzystać z atrakcyjnych ulg oraz dofinansowań. Główną zaletą podłączenia instalacji fotowoltaicznej jest możliwość użytkowania darmowej, naturalnej energii, pochodzącej ze słońca.

Dzięki temu właściciele budynków mogą nieco zaoszczędzić pieniędzy na rachunkach za prąd. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób dobrać moc paneli fotowoltaicznych, by można było dzięki nim wyprodukować odpowiednią ilość prądu, potrzebną do ogrzania określonego budynku? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Moc paneli fotowoltaicznych

Podczas planowania montażu instalacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Prawidłowo dobrana moc paneli fotowoltaicznych jest ważnym elementem całego systemu. To ona w dużej mierze decyduje o oszczędności pieniędzy oraz o czasie zwrotu danej inwestycji. Nie należy jednak zapominać także o innych aspektach systemu.

Aby w pełni móc wykorzystać instalację, należy przede wszystkim zdecydować się na zakup sprawdzonych modułów PV, najrozsądniej jest zainwestować w panele monokrystaliczne, które obecnie są najbardziej wydajne. Ponadto, warto wspomnieć, że panele muszą zostać ulokowane na dachu lub gruncie w odpowiednią stronę. Zaleca się umieszczać je od południowej strony budynku, ponieważ tam nasłonecznienie jest największe, dzięki czemu moduły mogą pobrać wystarczająco dużo energii.

 

Obliczanie mocy – co trzeba wziąć pod uwagę?

Aby móc obliczyć potrzebną moc paneli, należy znać roczne zużycie energii elektrycznej w swoim domu lub budynku firmowym. Sprawdź dokładnie, ile średnio płacisz co roku za prąd, ale także weź pod uwagę, ile osób codziennie korzysta z energii elektrycznej w Twoim budynku. Pamiętaj, że jeśli wraz z systemem fotowoltaicznym decydujesz się na montaż, np. pompy ciepła lub zmieniasz ogrzewanie na nowsze, musisz do obecnego zużycia rocznego, doliczyć planowane zwiększenie zużycia energii elektrycznej. 

 

Wzór na obliczenie mocy instalacji

Nie da się ukryć, że moc instalacji możesz obliczyć, wykorzystując popularny wzór. Pozwoli Ci to dokonać odpowiednich zakupów i tym samym nie stracić pieniędzy. 

Wystarczy, że swoje roczne zużycie prądu pomnożysz przez 1,2 i podzielisz przez produkcję roczną z kW. Otrzymany wynik będzie mocą instalacji fotowoltaicznej, jakiej będziesz potrzebować. Poniżej przedstawiamy przykład:

 • Szacowana, roczna produkcja z instalacji – 1000 kWh na  1 kW,
 • Twoje roczne zużycie prądu wynosi przykładowo – 4000 kWh.

Obliczenia:

4000 x 1,2 / 1000 kWh = 4,8 kW.

Oznacza to, że musisz zdecydować się na instalację o mocy mniej więcej 4,8 kW. 

 

W jaki sposób jeszcze można obliczyć moc?

Osoby, mające nowo wybudowany dom, w którym mieszkają od kilku miesięcy lub też te, które chcą korzystać z instalacji wyłącznie w określonych miesiącach, mogą obliczyć moc, biorąc pod uwagę tylko jeden rachunek za prąd. Wzór jest podobny, należy jedynie miesięczne zużycie prądu pomnożyć przez 12, następnie otrzymany wynik przez 2 i podzielić przez szacowaną, roczną produkcję z instalacji. Przyjmijmy, że Twój rachunek za prąd wynosi 100 zł, wzór zatem wygląda następująco:

100 x 12 x 2 / 1000 kWh = 2,4 kW.

 

Ile paneli potrzeba na 4 kW?

Jeśli znasz już moc instalacji, jaką musisz zamontować, z pewnością zastanawiasz się, ile potrzebnych będzie Ci paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że na 1 kW potrzeba około 3 paneli. Analogicznie, dla 4 kW potrzebnych będzie zatem mniej więcej 12 paneli. Warto wspomnieć, że instalacja do mocy 6 kW nazywana jest mikroinstalacją. Systemy te można najczęściej spotkać w budownictwie jednorodzinnym.

 

Aby obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będzie możliwe wyprodukowanie odpowiedniej ilości prądu, warto skorzystać z prostych wzorów. Musisz jedynie znać średnie, roczne zużycie prądu lub też dysponować przynajmniej jednym rachunkiem za energię elektryczną.

Read More

Ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu 

Montaż systemów fotowoltaicznych staje się w Polsce coraz popularniejszy. Dzięki wykorzystaniu naturalnej energii pochodzącej ze słońca, można znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd, a także przyczynić się do wsparcia środowiska. Im więcej osób korzysta z  systemów fotowoltaicznych, tym mniej spalin jest emitowanych do atmosfery. Podłączeniem poszczególnych urządzeń zajmują się zwykle profesjonalne firmy, jednak wiele osób decyduje się również na samodzielny montaż. Czy rzeczywiście tego typu podłączenie jest możliwe? Czy warto decydować się na ten krok?

Czy możliwa jest samodzielna instalacja fotowoltaiki?

Systemy fotowoltaiczne można zainstalować samemu, wystarczy jedynie dysponować odpowiednią wiedzą, zdolnościami technicznymi, ale także uprawnieniami: SEP do 1000V oraz do pracy na wysokości. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych, ponieważ zapłacisz jedynie za zakup odpowiedniego sprzętu. Warto jedynie pamiętać, że instalacja tego typu systemu nie jest najłatwiejsza i rzeczywiście może czekać Cię sporo wyzwań. Nieodpowiedni montaż ma wpływ na wydajność systemu. Rozsądniej jest zatem przemyśleć ten krok.

Zestawy do samodzielnego montażu

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zestawów fotowoltaiczny do samodzielnego montażu. Każdy z nich zawiera szczegółową instrukcję, dzięki której będziesz mógł zamontować odpowiednio panele na dachu lub na gruncie. W przypadku pytań możesz zwrócić się również do producenta określonego zestawu lub do obsługi sklepu, w którym dokonałeś zakupów. Co ciekawe, nawet, jeżeli zdecydujesz się na to, by samodzielnie zamontować ogniwa słoneczne, możesz starać się także o dofinansowanie do zakupu systemów fotowoltaicznych. Warto skorzystać z tej możliwości.

O czym trzeba pamiętać?

Przed przystąpieniem do samodzielnej pracy, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, czy miejsce, w którym chcesz postawić stelaże z panelami, jest dostatecznie dobrze nasłonecznione. W innym wypadku ogniwa nie będą wydajne, przez co wyprodukują dużo mniej prądu, niż mogłyby w miejscu dobrze nasłonecznionym.

Ponadto, przed tym niż zabierzesz się do montażu, przygotuj sobie niezbędne narzędzia i sprzęt. Na pewno potrzebny będzie Ci stelaż, kable, falownik, panele, drabina, a także zestawy kluczy. Zapoznając się z instrukcją dołączoną do zestawu do samodzielnego montażu, z pewnością skompletujesz niezbędne akcesoria.

Co więcej, nie zapomnij o tym, że przed przystąpieniem do prac, koniecznie musisz skontaktować się z inżynierem budowlanym, który między innymi oceni wytrzymałość Twojego dachu. Warto wiedzieć, że w przybliżeniu obciążenie dachu panelami na 1m2 może wynosić 14 kg. Po zamontowaniu ogniw należy poinformować swojego dostawcę sieci o podłączeniu systemu fotowoltaicznego.

Czy warto samodzielnie montować panele?

Zestawy do samodzielnego montażu fotowoltaiki są dosyć popularne. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń i akcesoriów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że należy dysponować odpowiednimi uprawnieniami, a także mieć wiedzę techniczną. Jeśli masz wątpliwości, rozsądniej zdecydować się na pomoc polecanej firmy, która od wielu lat zajmuje się podłączaniem systemów fotowoltaicznych w domach i firmach.

Na rynku dostępnych jest wiele tak zwanych zestawów fotowoltaicznych, które można samodzielnie zamontować, np. na dachu lub na gruncie. Do każdego zestawu oprócz niezbędnych akcesoriów montażowych oraz paneli dołączana jest instrukcja montażu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że aby móc samodzielnie postawić panele na stelażu, trzeba dysponować odpowiednimi uprawnieniami oraz mieć zdolności techniczne. Niekiedy rozsądniej jest skorzystać z pomocy sprawdzonej firmy.

Read More

Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny? 

Nawet niewielkie usterki obniżają wydajność instalacji fotowoltaicznej. Panele bądź osprzęt muszą więc być odpowiednio dobrane i w żadnym stopniu nie mogą być uszkodzone. W jaki sposób skontrolować stan paleni? Na co zwrócić uwagę? Poniżej garść wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Panel fotowoltaiczny ‒ na co zwrócić uwagę?

 • Połamane ogniwa ‒ uszkodzenia mechaniczne negatywnie wpłyną na działanie instalacji. Zanim więc rozpocznie się montaż paneli, sprawdźmy, czy żaden z elementów nie jest uszkodzony.
 • Zarysowania i pęknięcia ‒ zarysowania i pęknięcia sprawią, że do wnętrza panelu dostaną się kurz i inne zanieczyszczenia, a także woda, wilgoć, powietrze. Poskutkuje to mniejszą żywotnością instalacji i doprowadzi do delaminacji, czyli odwarstwienia powłoki antyrefleksyjnej.
 • Przewody i złącza ‒ bardzo ważna jest także jakość przewodów i złączy. Wspomniane elementy muszą być wykonane z wysokiej jakość materiałów, odpornych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych ‒ wody, wilgoci, promieni UV, mrozu, a także na uszkodzenia mechaniczne.
 • Zanieczyszczenia ‒ zanieczyszczenia we wnętrzu paneli fotowoltaicznych to znak, że proces produkcji nie przebiegał zbyt precyzyjnie.

Panele fotowoltaiczne ‒ najważniejsze parametry

Jakie jeszcze parametry są istotne w przypadku paneli fotowoltaicznych? Tutaj wymienić możemy:

 • Moc w punkcie MPP (PMPP ) [W] STC
 • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] NOC
 • Temperatura ogniw przy pracy znamionowej
 • Gwarancja liniowa

Panele fotowoltaiczne ‒ na co jeszcze zwrócić uwagę?

Stan paleni fotowoltaicznych oraz okablowania warto kontrolować na bieżąco. Gdy tylko cokolwiek wzbudzi nasz niepokój, od razu skontaktujmy się fachowcem. Specjalista sprawdzi, czy z instalacją wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby wykona konieczne naprawy. Dzięki temu instalacja będzie działać bezawaryjnie, a cała inwestycja szybko się zwróci.

Podsumowanie

Panel fotowoltaiczny nie może w żadnym stopniu być uszkodzony. Właśnie dlatego należy sprawdzić, czy na jego powierzchni nie ma rys i pęknięć, czy przewody wykonane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie wody i wilgoci, promieni UV.

Read More

Grzanie wody panelami fotowoltaicznymi

Przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną budzi obecnie coraz większe zainteresowanie. Inwestycja w systemy PV niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić, zredukować koszty ocieplania domu i obniżyć rachunki za podstawowe media. Co zrobić, by przekuć teorię w praktykę? Na czym polega grzanie wody panelami fotowoltaicznymi? Jak przebiega cały proces?

Fotowoltaika a kolektory słoneczne – na czym polega różnica?

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne generują różne rodzaje energii. Pierwsze moduły zamieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na ciepło i służą do podgrzewania wody, drugie natomiast – wytwarzają prąd. Można go wykorzystać jako źródło zasilania dla różnego rodzaju urządzeń codziennego użytku, nie tylko bojlerów i wymienników ciepła.

Pakiety fotowoltaiczne do grzania wody

Na standardowy zestaw fotowoltaiczny do grzania wody składają się dwa główne elementy – przetwornica (która przekształca napięcie stałe w zmienne) oraz panele słoneczne. Zazwyczaj wystarczy od czterech do ośmiu modułów, by dostarczyć energię do grzałki c.w.u.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż opisany pakiet fotowoltaiczny to tak zwana instalacja wyspowa (off-grid). Nie wymaga bezpośredniego podłączenia do sieci. Zasilanie dociera do obwodów autonomicznych, a nadwyżki energii są kumulowane.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody – montaż

Tradycyjne panele fotowoltaiczne są instalowane na dachu. Zestaw do grzania wody można jednak zamontować na gruncie. Wystarczy wykorzystać w tym celu zwykłe betonowe bloczki sprzedawane w sklepach lub supermarketach budowlanych. Poszczególne moduły są łączone szeregowo. Dostarczają napięcie do przetwornicy, gdzie ulega przekształceniu. Następnie zasila grzałkę bojlera lub inny system grzewczy.

Grzanie wody panelami fotowoltaicznymi – zalety

Czy grzanie wody panelami fotowoltaicznymi naprawdę się opłaca? Z pewnością. Prezentowany system ma szereg rozmaitych zalet. Instalacja nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. Nie trzeba jej uruchamiać ani wyłączać. To wygodne, ekonomiczne i niezwykle wydajne rozwiązanie. Szacuje się, że nowoczesne zestawy fotowoltaiczne mogą funkcjonować nawet ćwierć wieku, bez żadnych awarii, co pozwala zaoszczędzić na wymianie lub naprawie wadliwych komponentów. Poza tym tego typu pakiety zapewniają ciepłą wodę przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.