Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej osób rozważa zakup instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu lub przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, ponieważ cena poszczególnych komponentów systemu co roku jest niższa, można również skorzystać z atrakcyjnych ulg oraz dofinansowań. Główną zaletą podłączenia instalacji fotowoltaicznej jest możliwość użytkowania darmowej, naturalnej energii, pochodzącej ze słońca.

Dzięki temu właściciele budynków mogą nieco zaoszczędzić pieniędzy na rachunkach za prąd. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób dobrać moc paneli fotowoltaicznych, by można było dzięki nim wyprodukować odpowiednią ilość prądu, potrzebną do ogrzania określonego budynku? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Moc paneli fotowoltaicznych

Podczas planowania montażu instalacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Prawidłowo dobrana moc paneli fotowoltaicznych jest ważnym elementem całego systemu. To ona w dużej mierze decyduje o oszczędności pieniędzy oraz o czasie zwrotu danej inwestycji. Nie należy jednak zapominać także o innych aspektach systemu.

Aby w pełni móc wykorzystać instalację, należy przede wszystkim zdecydować się na zakup sprawdzonych modułów PV, najrozsądniej jest zainwestować w panele monokrystaliczne, które obecnie są najbardziej wydajne. Ponadto, warto wspomnieć, że panele muszą zostać ulokowane na dachu lub gruncie w odpowiednią stronę. Zaleca się umieszczać je od południowej strony budynku, ponieważ tam nasłonecznienie jest największe, dzięki czemu moduły mogą pobrać wystarczająco dużo energii.

 

Obliczanie mocy – co trzeba wziąć pod uwagę?

Aby móc obliczyć potrzebną moc paneli, należy znać roczne zużycie energii elektrycznej w swoim domu lub budynku firmowym. Sprawdź dokładnie, ile średnio płacisz co roku za prąd, ale także weź pod uwagę, ile osób codziennie korzysta z energii elektrycznej w Twoim budynku. Pamiętaj, że jeśli wraz z systemem fotowoltaicznym decydujesz się na montaż, np. pompy ciepła lub zmieniasz ogrzewanie na nowsze, musisz do obecnego zużycia rocznego, doliczyć planowane zwiększenie zużycia energii elektrycznej. 

 

Wzór na obliczenie mocy instalacji

Nie da się ukryć, że moc instalacji możesz obliczyć, wykorzystując popularny wzór. Pozwoli Ci to dokonać odpowiednich zakupów i tym samym nie stracić pieniędzy. 

Wystarczy, że swoje roczne zużycie prądu pomnożysz przez 1,2 i podzielisz przez produkcję roczną z kW. Otrzymany wynik będzie mocą instalacji fotowoltaicznej, jakiej będziesz potrzebować. Poniżej przedstawiamy przykład:

  • Szacowana, roczna produkcja z instalacji – 1000 kWh na  1 kW,
  • Twoje roczne zużycie prądu wynosi przykładowo – 4000 kWh.

Obliczenia:

4000 x 1,2 / 1000 kWh = 4,8 kW.

Oznacza to, że musisz zdecydować się na instalację o mocy mniej więcej 4,8 kW. 

 

W jaki sposób jeszcze można obliczyć moc?

Osoby, mające nowo wybudowany dom, w którym mieszkają od kilku miesięcy lub też te, które chcą korzystać z instalacji wyłącznie w określonych miesiącach, mogą obliczyć moc, biorąc pod uwagę tylko jeden rachunek za prąd. Wzór jest podobny, należy jedynie miesięczne zużycie prądu pomnożyć przez 12, następnie otrzymany wynik przez 2 i podzielić przez szacowaną, roczną produkcję z instalacji. Przyjmijmy, że Twój rachunek za prąd wynosi 100 zł, wzór zatem wygląda następująco:

100 x 12 x 2 / 1000 kWh = 2,4 kW.

 

Ile paneli potrzeba na 4 kW?

Jeśli znasz już moc instalacji, jaką musisz zamontować, z pewnością zastanawiasz się, ile potrzebnych będzie Ci paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że na 1 kW potrzeba około 3 paneli. Analogicznie, dla 4 kW potrzebnych będzie zatem mniej więcej 12 paneli. Warto wspomnieć, że instalacja do mocy 6 kW nazywana jest mikroinstalacją. Systemy te można najczęściej spotkać w budownictwie jednorodzinnym.

 

Aby obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będzie możliwe wyprodukowanie odpowiedniej ilości prądu, warto skorzystać z prostych wzorów. Musisz jedynie znać średnie, roczne zużycie prądu lub też dysponować przynajmniej jednym rachunkiem za energię elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube