Jak zacząć budowę farmy fotowoltaicznej?
Farmy fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym i, można rzec, modnym źródłem energii odnawialnej. Panele solarne pozwalają generować energię z promieniowania słonecznego, a tę można wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych, magazynować albo sprzedawać i czerpać zyski z inwestycji.
Planujesz budowę farmy fotowoltaicznej? Jakie warunki trzeba spełnić, by instalacja fotowoltaiki była możliwa i legalna? Dowiedz się, o co zadbać jeszcze przed zakupem paneli solarnych, dzięki czemu zapewnisz swojej inwestycji wyłącznie świetlaną przyszłość!
Wybór lokalizacji pod instalację fotowoltaiczną
Przeanalizuj nie tylko samo umiejscowienie farmy fotowoltaicznej. Weź pod uwagę m.in.:
- nasłonecznienie terenu,
- warunki atmosferyczne, które przeważają na danym obszarze,
- obiekty znajdujące się wokół wybranego przez Ciebie miejsca (np. lasy, wysokie budownictwo, które może mieć wpływ na dopływ promieni słonecznych do paneli solarnych)
oraz potencjalne oddziaływania farmy na środowisko.
Ograniczenia prawne i przepisy
Warto mieć na uwadze także aktualne przepisy – czy na wybranym terenie możliwa jest budowa farmy fotowoltaicznej? Czy istnieją ograniczenia prawne, które uniemożliwiają działanie na danym obszarze?
Jeżeli na okolicznych działkach znajdują się budynki mieszkalne lub inne zabudowania, należy uzyskać – jeszcze przed rozpoczęciem budowy – odpowiednie pozwolenia od ich właścicieli.
Z kolei na terenie rezerwatów, parków narodowych i obszarów chronionych zabrania się jakichkolwiek inwestycji budowlanych, w tym również fotowoltaiki.
Podobnie, nie każda działka rolna może zostać wykorzystana do prowadzenia farmy fotowoltaicznej. Stworzenie instalacji możliwe jest m.in. na nieużytkach rolnych i gruntach klasy IV, V i VI, przy czym tereny nie mogą być zacienione ani przez obiekty budowlane, ani przez roślinność.
1. Pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej
Planujesz stworzyć instalację o całkowitej mocy ponad 50 kW? W takim przypadku należy uzyskać pozwolenie na budowę fotowoltaiki. Dotyczy to zarówno założenia paneli solarnych na gruncie, jak i na dachach budynków.
Należy uzyskać również decyzję środowiskową co do planowanej farmy fotowoltaicznej. Decyzja wskazuje optymalny sposób wykonania inwestycji, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko i wydaje ją Urząd Miasta lub Urząd Gminy.
2. Określenie budżetu na całą inwestycję
Przelicz m.in. koszt zakupu lub dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną, przygotowanie terenu pod montaż paneli oraz zakup paneli solarnych i komponentów.
Warto doliczyć do budżetu pewną kwotę (np. 5% całej inwestycji), która stanie się poduszką finansową na nieprzewidziane wydatki lub wprowadzenie zmian już w trakcie stawiania farmy fotowoltaicznej.
Warto zasięgnąć informacji, czy Twoja inwestycja ma szansę na dofinansowanie np. ze środków unijnych.
3. Przygotowanie gruntu pod farmę fotowoltaiczną
Zamierzasz umieścić panele fotowoltaiczne bezpośrednio na gruncie, a może na dachu budynku gospodarczego? Zadbaj o wyrównane podłoże, zapobiegnij ewentualnym awariom związanym z montażem (np. na zbyt grząskim, podmokłym terenie) i pamiętaj o zabezpieczeniach elektryki.
Jeżeli planujesz założyć panele solarne na istniejących już budynkach, sprawdź koniecznie jaki jest stan dachu oraz ścian. Czy nośność dachu pozwoli na montaż instalacji fotowoltaicznej? Rozważ zastosowanie wzmocnień w konstrukcjach budowlanych, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji oraz kar za niedopatrzenia.
4. Wybór firmy fotowoltaicznej oraz paneli solarnych
Zamierzasz zakupić same panele fotowoltaiczne, a może interesuje Cię kompleksowa usługa wraz z montażem? Warto zaufać profesjonalistom i korzystać z ich doradztwa. Rodzaj oraz wielkość fotowoltaiki, dobór komponentów i niezbędnych urządzeń do prawidłowego działania całej inwestycji (np. falowniki, magazyny energii) nie jest łatwym wyborem. Ostateczną decyzję zakupową warto podjąć po konsultacjach z firmą fotowoltaiczną.
Budowa farmy fotowoltaicznej – podsumowanie
Dobór lokalizacji pod budowę instalacji fotowoltaicznej nie może być przypadkowy. Zadbaj o niezbędne pozwolenia i decyzje dotyczące stworzenia farmy fotowoltaicznej. Oszacuj koszty inwestycji oraz dowiedz się, czy masz szansę otrzymać dofinansowanie na swój pomysł. Zdecyduj się również na profesjonalną firmę fotowoltaiczną. Zadbaj o szczegóły, a Twoja inwestycja w energię odnawialną będzie mieć świetlaną przyszłość!