Czy można sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz stale rosnących cen energii elektrycznej, wiele osób zastanawia się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Koszty zakupu fotowoltaiki mogą zwrócić się po pewnym czasie, zwłaszcza w przypadku sprzedaży nadwyżek energii. Czy można sprzedawać prąd z fotowoltaiki? Dowiedz się o możliwościach oraz ograniczeniach związanych ze sprzedażą nadmiaru energii.

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki – jak wygląda proces?

Kiedy panele fotowoltaiczne produkują więcej prądu niż jesteśmy w stanie zużyć, pojawia się pytanie, co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej. Jak wygląda sprzedaż prądu z fotowoltaiki?

  1. Instalacja paneli fotowoltaicznych.
  2. Podłączenie do sieci energetycznej.
  3. Wysyłanie nadwyżki energii do sieci.
  4. Otrzymywanie wynagrodzenia za dostarczony prąd.

Sprzedaż nadmiaru energii to indywidualna decyzja właściciela instalacji fotowoltaicznej. Możliwe jest magazynowanie nadwyżki prądu na własne potrzeby, do późniejszego wykorzystania.

Sprzedaż prądu z fotowoltaiki – kwestie prawne

Nie każdy może po prostu podłączyć się do sieci i sprzedawać nadwyżkę energii. Wiele zależy od lokalnych przepisów, umowy z dostawcą energii oraz rodzaju i specyfikacji technicznej instalacji. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zorientować się w wymaganiach prawnych oraz możliwościach posiadanej instalacji fotowoltaicznej.

Prosumenci, czyli osoby jednocześnie produkujące i korzystające z danego zasobu, nie mają możliwości jego sprzedaży. Co to oznacza? Jeżeli posiadasz panele fotowoltaiczne dostarczające energię na Twój własny użytek, ale w porach o słabym świetle słonecznym korzystasz z prądu i płacisz za jego zużycie, to nie możesz sprzedawać nadwyżki energii z fotowoltaiki.

Prosumenci, którzy zainstalowali ogniwa fotowoltaiczne na własny użytek, np. na dachu domu jednorodzinnego, mogą rozliczać się na zasadach:

  • net-meteringu, gdy instalację wykonano przed 1 kwietnia 2022 roku lub
  • net-billingu, gdy zainstalowano panele już po 1 kwietnia 2022 roku.

Sprzedaż energii fotowoltaicznej – kwestie techniczne

Do sprzedaży prądu z fotowoltaiki potrzebny jest specjalny, dwukierunkowy licznik energii rejestrujący nie tylko zużycie, ale i dostarczoną ilość prądu do sieci.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest zbyt mała i produkuje tylko tyle energii, ile jest potrzebne do zaspokojenia bieżących potrzeb domu, nie będzie nadmiaru prądu do sprzedaży.

Kto może sprzedawać prąd z fotowoltaiki?

  • Osoby fizyczne będące właścicielami np. budynku lub terenu, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne.
  • Gospodarstwa rolne oraz przedsiębiorstwa dysponujące fotowoltaiką.
  • Farmy fotowoltaiczne – należy posiadać koncesję na prowadzenie farmy fotowoltaicznej i sprzedaż produkowanej przez instalację energii. Dotyczy to farm wytwarzających powyżej 500 kWp.

Co zrobić z nadwyżką energii, gdy nie można jej sprzedać?

Jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna nie spełnia wymagań technicznych lub z innych powodów nie możesz sprzedać nadwyżki energii, to pozostaje Ci magazynowanie prądu. Nadmiar energii przyda się w sytuacjach, gdy instalacja będzie produkować mniej prądu niż tego potrzebujesz (np. podczas pochmurnych okresów o słabym promieniowaniu słonecznym lub zimą, gdy dni stają się krótsze i mniej światła dociera do paneli).

Podsumowanie

Fotowoltaika umożliwia ekologiczne pozyskiwanie energii oraz pozwala uzyskać dodatkowy dochód. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży nadwyżki energii należy spełnić wymagania techniczne oraz prawne. Prosumenci nie mogą sprzedawać prądu, jednak magazynowanie nadwyżek energetycznych pozwoli im zminimalizować opłaty za zużycie energii, gdy panele fotowoltaiczne nie będą wydajnie pracować. Natomiast właściciele fizyczni, gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa mają możliwość odsprzedania nadmiaru prądu z fotowoltaiki. Farmy fotowoltaiczne specjalizują się w dostarczaniu energii z odnawialnych źródeł, lecz w ich przypadku niezbędne jest uzyskanie koncesji na sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube