Fotowoltaika dla rolnika
Ostatnie lata nie były łatwym czasem dla rolników – częste susze i rosnące ceny nawozów wpływają na ilość zebranych plonów oraz na cenę, jaką musi za nie zapłacić konsument. Jak zoptymalizować koszta produkcji rolnej? Jednym ze sposobów jest montaż instalacji fotowoltaicznej! Korzystanie z taniej energii elektrycznej generowanej przez instalację PV, pozwala na obniżenie kosztów produkcyjnych. Czy wiesz, na jakich zasadach udzielane są dofinansowania z programu Agroenergia? Do kogo skierowany jest program Energia dla Wsi? Jakie jeszcze dofinansowania można uzyskać na zakup paneli fotowoltaicznych? Sprawdźmy!
Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku rolnego?
Każdy rolnik, który poniesie koszt inwestycji związany z montażem instalacji fotowoltaicznej na terenie gospodarstwa rolnego, może skorzystać z tak zwanej ulgi inwestycyjnej. Ulga ta jest udzielana po złożeniu stosownego wniosku we właściwym dla danego gospodarstwa rolnego urzędzie gminy. Ulga inwestycyjna może być stosowana przez okres 15 lat i polega na odliczeniu od podatku rolnego do 25% kosztów poniesionej inwestycji.
Program Agroenergia – dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników
Wsparcie finansowe udzielane w ramach programu agroenergia skierowane jest do posiadaczy lub dzierżawców użytków rolnych. W ramach tego programu rolnik może uzyskać dofinansowanie w wysokości:
- 20% poniesionej inwestycji (maksymalnie 15 000 zł) – w wypadku instalacji PV o mocy w przedziale 10 do 30 kW,
- 13% poniesionej inwestycji (maksymalnie 25 000 zł) – w wypadku instalacji PV o mocy w przedziale 30 do 50 kW.
Miejmy również na uwadze, że program dedykowany jest osobom, które dopiero planują montaż fotowoltaiki. Dlatego w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek, a dopiero później skontaktować się z firmą taką jak nasza, czyli zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznej. Jakie jeszcze warunki musi spełnić rolnik, jeżeli uzyska dofinansowanie w ramach Agroenergii?
- Musi używać instalacji PV przez co najmniej trzy lata od dnia zakończenia przedsięwzięcia (czyli przyłączenia do sieci energetycznej w wypadku instalacji on-grid lub pozyskania protokołu odbioru wypadku instalacji off-grid).
- Nie może dodatkowo korzystać z innych dofinansowań takich jak program Mój Prąd czy Czyste Powietrze.
Program prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a wnioski o dofinansowania udzielane w ramach programu, są przyjmowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.
Energia dla Wsi – instalacja fotowoltaiczna finansowana z dotacji
Planowo, nabór wniosków o dotacje udzielane w ramach programu Energia dla Wsi ma wystartować w drugiej połowie 2022 roku. Dotychczas wiadomo, że program ten ma być skierowany do:
- osób prowadzących działalność rolniczą,
- spółdzielni energetycznych oraz jednostek samorządowych, na inwestycje w zakresie OZE dla lokalnych społeczności.
Program Energia dla Wsi ma najprawdopodobniej zastąpić Agroenergię, jednak prace nad wdrożeniem tego programu cały czas trwają i więcej informacji na jego temat poznamy najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach.
Panele fotowoltaiczne z dotacji – programy rozwoju obszarów wiejskich
Zakup fotowoltaiki może być także sfinansowany ze środków na restrukturyzację małych gospodarstw. Dofinansowanie obejmuje aż do 60 000 zł bezzwrotnej dotacji na montaż paneli słonecznych oraz innych urządzeń i systemów, które wykorzystują odnawialne źródła energii.
Kolejna możliwość to skorzystanie z regionalnych programów wsparcia takich jak:
- EKO – KLIMAT Woda, powietrze, ziemia (województwo kujawsko-pomorskie),
- Program Priorytetowy “OA – Ochrona Atmosfery” (województwo świętokrzyskie).
W ramach obu wymienionych programów rolnik może uzyskać pożyczkę pokrywającą do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji związanej z zakupem i montażem systemów OZE.