Fotowoltaika na balkonie – czy warto?

Solar,Panels,On,The,Balcony,Of,An,Apartment,In,A

Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie paneli słonecznych na dachach budynków, elewacjach bądź na gruncie, jeśli dysponują odpowiednio dużym terenem. Korzystanie z własnej elektrowni to niezależność od zakładów energetycznych oraz znaczne oszczędności w kosztach poboru energii i ogrzewania wody. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie również mieszkańcy bloków rozważają zamontowanie instalacji fotowoltaicznych. Czy warto? Jakie działania podjąć żeby móc zainstalować panele słoneczne na barierce balkonu?

Panele fotowoltaiczne na balkonie – jak działają?

Działanie paneli fotowoltaicznych zamontowanych na balkonie nie różni się znacząco od tradycyjnych instalacji. Ogniwa pobierają energię z promieni słonecznych, która następnie zostaje zamieniona w energię elektryczną. Jak do tego dochodzi? Uzyskany prąd jest przesyłany za pomocą przewodów do mikroinwertera, który jest wpięty do gniazdka sieciowego umieszczonego na balkonie lub wewnątrz mieszkania (gniazdko powinno się znajdować jak najbliżej balkonu). To właśnie dzięki mikrofalownikowi prąd stały jest przekształcany w prąd zmienny. Wyprodukowana w ten sposób energia zużywana jest na bieżąco bądź odsyłana do ogólnej sieci energetycznej. Ilość energii dostarczanej i wysyłanej z mieszkania jest rejestrowana przez specjalny licznik dwukierunkowy, który zastępuje tradycyjny przyrząd pomiarowy. Rozliczenie energii następuje na podstawie odczytów ze ww. licznika, według obowiązującego obecnie systemu upustów.

Instalacja fotowoltaiki na balkonie – jakie działania podjąć?

Aby zamontować panele słoneczne na balkonie, nie wystarczy jedynie wyrazić takiej chęci. Montaż fotowoltaiki na budynku wielorodzinnym wymaga podjęcia określonych działań i załatwienia konkretnych formalności, które nie są konieczne w przypadku domów jednorodzinnych. Dlaczego? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedynie wnętrze mieszkania należy do właściciela. Zewnętrzna infrastruktura (w tym barierki balkonu) definiowana jest jako część wspólna budynku. Z tego powodu wszelkie zmiany, które chce się dokonać w obrębie barierek balkonu (w tej sytuacji będzie to instalacja paneli słonecznych), wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która zarządza budynkiem. Na początek warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danej wspólnocie, ponieważ kwestie dotyczące montażu fotowoltaiki mogą być uwzględnione w statucie. Jeśli instalacja paneli PV na bloku jest dopuszczalna, należy wystosować specjalny wniosek do wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni.

Do pozwolenia o zamontowanie systemu na balkonie, powinno się dołączyć projekt instalacji fotowoltaicznej oraz dokładny opis ingerencji w elewację obiektu. Aby administratorzy zrozumieli, jak działają panele słoneczne i w jakim stopniu wpłyną na wygląd fasady bloku, wniosek musi być napisany rzetelnie. Nie powinno się w nim pomijać wymiarów urządzenia, jego umiejscowienia na barierkach czy sposobu montażu. Jeśli nie istnieją żadne techniczne przeciwwskazania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Czy warto montować panele słoneczne na balkonie?

Jeżeli balkon skierowany jest na południe bądź odchylony na wschód lub zachód, montaż fotowoltaiki to doskonała inwestycja, która zwróci się za kilka lat. Panele słoneczne to oszczędność oraz większa niezależność energetyczna. Ich instalacja jest o wiele prostsza niż w przypadku systemów montowanych na dachach. Warto również nadmienić, że fotowoltaika na balkonie nie sprawia, że staje się on nieużyteczny. Nadal można spędzać na nim czas i urządzić go według uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube