Grzanie wody panelami fotowoltaicznymi
Przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną budzi obecnie coraz większe zainteresowanie. Inwestycja w systemy PV niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim pozwala sporo zaoszczędzić, zredukować koszty ocieplania domu i obniżyć rachunki za podstawowe media. Co zrobić, by przekuć teorię w praktykę? Na czym polega grzanie wody panelami fotowoltaicznymi? Jak przebiega cały proces?
Fotowoltaika a kolektory słoneczne – na czym polega różnica?
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne generują różne rodzaje energii. Pierwsze moduły zamieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na ciepło i służą do podgrzewania wody, drugie natomiast – wytwarzają prąd. Można go wykorzystać jako źródło zasilania dla różnego rodzaju urządzeń codziennego użytku, nie tylko bojlerów i wymienników ciepła.
Pakiety fotowoltaiczne do grzania wody
Na standardowy zestaw fotowoltaiczny do grzania wody składają się dwa główne elementy – przetwornica (która przekształca napięcie stałe w zmienne) oraz panele słoneczne. Zazwyczaj wystarczy od czterech do ośmiu modułów, by dostarczyć energię do grzałki c.w.u.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż opisany pakiet fotowoltaiczny to tak zwana instalacja wyspowa (off-grid). Nie wymaga bezpośredniego podłączenia do sieci. Zasilanie dociera do obwodów autonomicznych, a nadwyżki energii są kumulowane.
Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody – montaż
Tradycyjne panele fotowoltaiczne są instalowane na dachu. Zestaw do grzania wody można jednak zamontować na gruncie. Wystarczy wykorzystać w tym celu zwykłe betonowe bloczki sprzedawane w sklepach lub supermarketach budowlanych. Poszczególne moduły są łączone szeregowo. Dostarczają napięcie do przetwornicy, gdzie ulega przekształceniu. Następnie zasila grzałkę bojlera lub inny system grzewczy.
Grzanie wody panelami fotowoltaicznymi – zalety
Czy grzanie wody panelami fotowoltaicznymi naprawdę się opłaca? Z pewnością. Prezentowany system ma szereg rozmaitych zalet. Instalacja nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika. Nie trzeba jej uruchamiać ani wyłączać. To wygodne, ekonomiczne i niezwykle wydajne rozwiązanie. Szacuje się, że nowoczesne zestawy fotowoltaiczne mogą funkcjonować nawet ćwierć wieku, bez żadnych awarii, co pozwala zaoszczędzić na wymianie lub naprawie wadliwych komponentów. Poza tym tego typu pakiety zapewniają ciepłą wodę przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.