Jak działają panele dwustronne?

Fotowoltaika wciąż zyskuje na popularności. Takie rozwiązanie to duża wygoda, ekologia, a także redukcja kosztów użytkowania energii elektrycznej i spora oszczędność. Dziś zajmiemy się dwustronnymi panelami fotowoltaicznymi. Czym są takie panele? Jak działają? Zachęcamy do lektury! 

Czym są panele dwustronne?

Panele dwustronne, inaczej bifacialne, sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci, zasolenie czy wysokie skażenie powietrza. Ponadto, wyróżniają się większą wytrzymałością i wyższą wydajnością ‒ nawet o 25% w stosunku do zwykłych paneli.

Należy jednak pamiętać, że panele dwustronne nie są rozwiązaniem dla wszystkich, ponieważ wymagają specyficznych warunków, dotyczących między innymi montażu. 

Zasada działania paneli dwustronnych

Panele dwustronne umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Takie panele mają aktywne warstwy z obu stron,  a  każda z nich absorbuje energię słoneczną. Pozwala to magazynować energię zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jest to zatem wydajniejsze i wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, pozwala wytworzyć więcej energii elektrycznej i uzyskać szybszy zwrot kosztów inwestycyjnych.

Obie warstwy modułu pokryte są szkłem hartowanym, pod którym znajdują się aktywne warstwy krzemowe. Umożliwia to efektywniejszy pobór promieniowania słonecznego ‒ panele pochłaniają promieniowanie słoneczne, które pada na wierzchnią część oraz odbite od drugiej strony.

Panele dwustronne montuje się jednak inaczej niż standardowe panele fotowoltaiczne. Należy zamontować je pod takim kątem, aby możliwe było pochłanianie promieni z obu stron. 

Warto też wiedzieć, że niestandardowa specyfika budowy paneli dwustronnych nie pozwala na typowe ustawienie ich na dachu budynków. Najlepiej montować je zatem na gruncie, w taki sposób, aby słońce mogło dochodzić do obu stron powierzchni paneli, pozwoli to na  w pełni wydajną pracę paneli. 

Zakup paneli dwustronnych ma wiele zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, skonsultujmy się z fachowcem i zyskajmy pewność, że takie rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube