Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny? 

Nawet niewielkie usterki obniżają wydajność instalacji fotowoltaicznej. Panele bądź osprzęt muszą więc być odpowiednio dobrane i w żadnym stopniu nie mogą być uszkodzone. W jaki sposób skontrolować stan paleni? Na co zwrócić uwagę? Poniżej garść wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Panel fotowoltaiczny ‒ na co zwrócić uwagę?

  • Połamane ogniwa ‒ uszkodzenia mechaniczne negatywnie wpłyną na działanie instalacji. Zanim więc rozpocznie się montaż paneli, sprawdźmy, czy żaden z elementów nie jest uszkodzony.
  • Zarysowania i pęknięcia ‒ zarysowania i pęknięcia sprawią, że do wnętrza panelu dostaną się kurz i inne zanieczyszczenia, a także woda, wilgoć, powietrze. Poskutkuje to mniejszą żywotnością instalacji i doprowadzi do delaminacji, czyli odwarstwienia powłoki antyrefleksyjnej.
  • Przewody i złącza ‒ bardzo ważna jest także jakość przewodów i złączy. Wspomniane elementy muszą być wykonane z wysokiej jakość materiałów, odpornych na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych ‒ wody, wilgoci, promieni UV, mrozu, a także na uszkodzenia mechaniczne.
  • Zanieczyszczenia ‒ zanieczyszczenia we wnętrzu paneli fotowoltaicznych to znak, że proces produkcji nie przebiegał zbyt precyzyjnie.

Panele fotowoltaiczne ‒ najważniejsze parametry

Jakie jeszcze parametry są istotne w przypadku paneli fotowoltaicznych? Tutaj wymienić możemy:

  • Moc w punkcie MPP (PMPP ) [W] STC
  • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] NOC
  • Temperatura ogniw przy pracy znamionowej
  • Gwarancja liniowa

Panele fotowoltaiczne ‒ na co jeszcze zwrócić uwagę?

Stan paleni fotowoltaicznych oraz okablowania warto kontrolować na bieżąco. Gdy tylko cokolwiek wzbudzi nasz niepokój, od razu skontaktujmy się fachowcem. Specjalista sprawdzi, czy z instalacją wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby wykona konieczne naprawy. Dzięki temu instalacja będzie działać bezawaryjnie, a cała inwestycja szybko się zwróci.

Podsumowanie

Panel fotowoltaiczny nie może w żadnym stopniu być uszkodzony. Właśnie dlatego należy sprawdzić, czy na jego powierzchni nie ma rys i pęknięć, czy przewody wykonane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie wody i wilgoci, promieni UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube