Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych wyróżniamy?

Wiele osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, głównie z tego względu, że użytkowanie ich pomaga w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd. Co więcej, systemy fotowoltaiczne należą do grupy OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii, dzięki zamontowaniu ich, wspiera się zatem środowisko. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że wysoka jakość ich działania zależy również od rodzaju ogniw fotowoltaicznych montowanych na gruncie lub dachach. Jakie zatem można wyróżnić rodzaje paneli?

Czym są panele fotowoltaiczne? Jak działają?

Nie da się ukryć, że kolektory są głównym elementem paneli fotowoltaicznych, gdyż to dzięki ich pracy system może odpowiednio działać. Aby móc dostarczyć odpowiednią ilość energii, panele łączą się w moduły. W poszczególnych ogniwach zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, które przyczynia się do przekształcenia energii słonecznej w prąd stały. Bardzo ważne jest zatem zdecydowanie się na takie kolektory, dzięki którym będzie możliwe zapewnienie odpowiedniej ilości energii całemu budynkowi. Poszczególne panele fotowoltaiczne różnią się nieco od siebie. Zachęcamy do zapoznania się z ich rodzajami.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne 

Jedną z najpopularniejszych grup paneli fotowoltaicznych są kolektory polikrystaliczne. Można je rozpoznać po charakterystycznej, niebieskiej barwie. Składają się z wielu kryształów krzemu, będącego półprzewodnikiem, który przewodzi ładunek elektryczny. Panele te wyróżnia wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, sprawność na poziomie mniej więcej 16% oraz żywotność około 30 lat. Po tym czasie tracą swoją moc o około 20%.

Panele monokrystaliczne

Są nowocześniejszymi modelami, ich sprawność szacuje się na poziomie nawet do 19%, oznacza to, że kolektory te potrafią wyprodukować nieco więcej prądu, z dużo mniejszej powierzchni. Dzięki temu można zdecydować się na zakup mniejszej ilości modułów lub też uzyskiwać o wiele więcej energii. Są one nieco droższe niż panele monokrystaliczne, jednak świetnie sprawdzają się tam, gdzie zachodzi konieczność większego wytwarzania energii elektrycznej. Zwykle montuje się je na dachu lub w obrębie przedsiębiorstw i dużych domów jednorodzinnych. Ich żywotność jest natomiast podobna, jak monokrystalicznych, wynosi około 30 lat.

Inne rodzaje kolektorów słonecznych

Oprócz dwóch najczęściej wykorzystywanych rodzajów paneli fotowoltaicznych, można jeszcze wyróżnić kolektory innego typu, które montuje się stosunkowo rzadko, przede wszystkim dlatego, że ich żywotność jest dość krótka, mniej więcej 10 lat. Są to:

  • panele z krzemu amorficznego – sprawność ogniw szacuje się na poziomie od 6 do 10%,
  • panele drugiego typu – nie powstają z kryształów krzemu, tylko innych materiałów.

 

Istnieją dwa, główne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które montuje się najczęściej. Są to: kolektory polikrystaliczne i monokrystaliczne. Pierwszy rodzaj jest nieco tańszym rozwiązaniem, natomiast drugi cechuje się trochę lepszą sprawnością ogniw. Można również zakupić dwie wersje alternatywne: ogniwa z krzemu amorficznego oraz te wykonane z innych materiałów. Warto przed dokonaniem odpowiedniego wyboru, prześledzić dokładnie ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube