Montaż paneli fotowoltaicznych 

Inwestycja w panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak również firm i przedsiębiorstw o różnym profilu działalności. Instalacja fotowoltaiczna jest bezproblemowa w eksploatacji i umożliwia redukcję rachunków za energię elektryczną.

W zależności od możliwości i preferencji zdecydować się możemy na montaż paneli na dachu, na elewacji bądź na gruncie. Jakie wady oraz zalety ma każde z rozwiązań? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Mówiąc w dużym skrócie, panele fotowoltaiczne zamieniają darmową energię słoneczną na prąd – prąd stały za pomocą specjalnego falownika przetwarzany jest w  prąd przemienny umożliwiający zasilanie różnego typu urządzeń w gospodarstwie domowym, w biurze bądź firmie. Dzięki temu możemy zredukować rachunki za energię.

Duży wpływ na wydajność paneli ma sposób ich montażu. Panele powinny być zainstalowane w nasłonecznionym miejscu i pod odpowiednim kątem. Ważne więc, by prace montażowe powierzyć prawdziwym fachowcom ‒ takim, którzy wybiorą najlepsze miejsce, zadbają o to, by panele były stabilne oraz odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, śnieg czy deszcz.

Do wyboru mamy następujące rozwiązania:

  • Montaż paneli słonecznych na dachu ‒ bardzo często panele montowane są na dachu. To dobra opcja, ponieważ w takiej sytuacji nie tracimy cennej, zielonej przestrzeni. W przypadku montażu na dachu za bardzo korzystne uważane jest skierowanie paneli na południe, pod kątem około 30-40° do poziomu. Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest natomiast skierowanie paneli na północ. Panele fotowoltaiczne zamontować można na dachu spadzistym, jak i na płaskim – w przypadku dachu płaskiego wykorzystywane są specjalne stojaki.

Montaż paneli fotowoltaicznych 

  • Montaż paneli słonecznych na gruncie ‒ kolejną możliwością jest zamontowanie paneli słonecznych na gruncie. Dużą zaletą takiego rozwiązania są duże możliwości dotyczące optymalnego ustawienia paneli względem słońca ‒ nie musimy tutaj przejmować się ograniczeniami, jakie występują w przypadku konstrukcji dachowej. Kolejnym plusem jest bezproblemowy dostęp do instalacji, zarówno dla właściciela, jak również serwisantów. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że w przypadku montażu instalacji na gruncie, konieczne jest zastosowanie dodatkowych rusztowań, co generuje dodatkowe koszty.
  • Montaż paneli na elewacji ‒ to dość nowe rozwiązanie, wykorzystywane w szczególności w przypadku wysokich obiektów. W zależności od możliwości i preferencji inwestora panele fotowoltaiczne występować mogą jako osobne elementy lub jako trwałe części konstrukcji budynku – Building Integrated Photovoltaics.

Zanim zdecydujemy się na konkretne miejsce montażu, dokładnie rozważmy plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Instalacje fotowoltaiczne dla domu i firmy

Bez względu na to czy decydujemy się na instalację paneli na dachu, naelewacji czy na gruncie, ważne, aby montaż instalacji zlecić osobom, które dobrze znają się na swojej pracy. Prawdziwi fachowcy zadbają o to, by realizacja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, pomogą w wyborze odpowiednich paneli i w załatwieniu formalności.

Podsumowanie

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych ‒ dach, grunt, elewacja, nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć stopień zacienienia ‒ drzewa, obiekty i wszelkiego typu konstrukcje, które mogą obniżać wydajność naszej instalacji. Najlepiej zdać się na fachowców, którzy dobiorą optymalne rozwiązanie i zadbają o sprawną realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube