Ogniwa słoneczne do samodzielnego montażu
Montaż systemów fotowoltaicznych staje się w Polsce coraz popularniejszy. Dzięki wykorzystaniu naturalnej energii pochodzącej ze słońca, można znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd, a także przyczynić się do wsparcia środowiska. Im więcej osób korzysta z systemów fotowoltaicznych, tym mniej spalin jest emitowanych do atmosfery. Podłączeniem poszczególnych urządzeń zajmują się zwykle profesjonalne firmy, jednak wiele osób decyduje się również na samodzielny montaż. Czy rzeczywiście tego typu podłączenie jest możliwe? Czy warto decydować się na ten krok?
Czy możliwa jest samodzielna instalacja fotowoltaiki?
Systemy fotowoltaiczne można zainstalować samemu, wystarczy jedynie dysponować odpowiednią wiedzą, zdolnościami technicznymi, ale także uprawnieniami: SEP do 1000V oraz do pracy na wysokości. Pozwoli Ci to zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych, ponieważ zapłacisz jedynie za zakup odpowiedniego sprzętu. Warto jedynie pamiętać, że instalacja tego typu systemu nie jest najłatwiejsza i rzeczywiście może czekać Cię sporo wyzwań. Nieodpowiedni montaż ma wpływ na wydajność systemu. Rozsądniej jest zatem przemyśleć ten krok.
Zestawy do samodzielnego montażu
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zestawów fotowoltaiczny do samodzielnego montażu. Każdy z nich zawiera szczegółową instrukcję, dzięki której będziesz mógł zamontować odpowiednio panele na dachu lub na gruncie. W przypadku pytań możesz zwrócić się również do producenta określonego zestawu lub do obsługi sklepu, w którym dokonałeś zakupów. Co ciekawe, nawet, jeżeli zdecydujesz się na to, by samodzielnie zamontować ogniwa słoneczne, możesz starać się także o dofinansowanie do zakupu systemów fotowoltaicznych. Warto skorzystać z tej możliwości.
O czym trzeba pamiętać?
Przed przystąpieniem do samodzielnej pracy, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim sprawdź, czy miejsce, w którym chcesz postawić stelaże z panelami, jest dostatecznie dobrze nasłonecznione. W innym wypadku ogniwa nie będą wydajne, przez co wyprodukują dużo mniej prądu, niż mogłyby w miejscu dobrze nasłonecznionym.
Ponadto, przed tym niż zabierzesz się do montażu, przygotuj sobie niezbędne narzędzia i sprzęt. Na pewno potrzebny będzie Ci stelaż, kable, falownik, panele, drabina, a także zestawy kluczy. Zapoznając się z instrukcją dołączoną do zestawu do samodzielnego montażu, z pewnością skompletujesz niezbędne akcesoria.
Co więcej, nie zapomnij o tym, że przed przystąpieniem do prac, koniecznie musisz skontaktować się z inżynierem budowlanym, który między innymi oceni wytrzymałość Twojego dachu. Warto wiedzieć, że w przybliżeniu obciążenie dachu panelami na 1m2 może wynosić 14 kg. Po zamontowaniu ogniw należy poinformować swojego dostawcę sieci o podłączeniu systemu fotowoltaicznego.
Czy warto samodzielnie montować panele?
Zestawy do samodzielnego montażu fotowoltaiki są dosyć popularne. Wiele osób decyduje się na zakup urządzeń i akcesoriów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że należy dysponować odpowiednimi uprawnieniami, a także mieć wiedzę techniczną. Jeśli masz wątpliwości, rozsądniej zdecydować się na pomoc polecanej firmy, która od wielu lat zajmuje się podłączaniem systemów fotowoltaicznych w domach i firmach.
Na rynku dostępnych jest wiele tak zwanych zestawów fotowoltaicznych, które można samodzielnie zamontować, np. na dachu lub na gruncie. Do każdego zestawu oprócz niezbędnych akcesoriów montażowych oraz paneli dołączana jest instrukcja montażu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że aby móc samodzielnie postawić panele na stelażu, trzeba dysponować odpowiednimi uprawnieniami oraz mieć zdolności techniczne. Niekiedy rozsądniej jest skorzystać z pomocy sprawdzonej firmy.