Opłacalność ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy nasze myśli częściej płyną w kierunku rachunków za ogrzewanie. Rosnące ceny węgla, drewna czy gazu nie napawają optymizmem. Jak poradzić sobie w tej sytuacji, by cieszyć się domowym ciepłem, a jednocześnie nie nadszarpnąć rodzinnego budżetu? Przyjrzyjmy się opłacalności ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki i możliwościom, jakie ono stwarza.

 

Sposoby ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki

Aby ogrzewać dom prądem z instalacji fotowoltaicznej, można skorzystać z różnych metod. Jedną z nich jest połączenie paneli słonecznych z piecem elektrycznym. Jeżeli używaliśmy dotąd takiego urządzenia grzewczego, połączenie go z fotowoltaiką może przynieść korzyści. Takie rozwiązanie wymaga jednak montażu dużej instalacji, sam piec zaś zużywa sporo energii. Nie jest to więc najbardziej opłacalne połączenie.
Inną możliwością są maty grzewcze zasilane prądem z fotowoltaiki. Instalowane w podłodze lub w ścianach, ogrzewają pomieszczenie, emitując ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Niestety, podobnie jak piec, potrzebują one do pracy bardzo dużo energii.

 

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pompy ciepła. Pobiera ona energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Jest zatem urządzeniem ekologicznym, a w zestawie z fotowoltaiką pozwoli wygenerować naprawdę duże oszczędności na ogrzewaniu.
Warto również wspomnieć, że ogrzewając dom prądem z fotowoltaiki, zmniejszamy nadwyżki energii produkowanej przez instalację. Wykorzystując w jeszcze większym stopniu energię słoneczną, możemy obniżyć koszty eksploatacji budynku nawet o kilkadziesiąt procent.

 

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki korzystne dla środowiska

Rozpatrując temat opłacalności ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki, nie należy brać pod uwagę jedynie korzyści materialnych. Oczywiście dla większości z nas jest to czynnik najważniejszy. Warto jednak zwrócić uwagę na wpływ takiego rozwiązania na naszą planetę. Korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie tylko oszczędzamy pieniądze , ale także ograniczamy emisję szkodliwych substancji do środowiska. Eliminując z obiegu paliwa stałe, takie, jak np. węgiel, pozwalamy ziemi odetchnąć. Pozytywne skutki naszych wyborów poczujemy nie tylko my, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia.

 

Globalne korzyści z ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki

Opłacalność ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki sięga jak widać znacznie dalej, niż brzegi naszego portfela. Decydując się na wykorzystanie paneli słonecznych do ogrzania naszych czterech kątów, ponosimy osobiste korzyści. Jednocześnie zaś przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube