Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce
Jeszcze kilka dekad temu na instalacje fotowoltaiczne działające w Polsce spoglądano bardziej jak na ciekawostkę, niż na rozwiązanie realne mogące zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Dziś, wraz z rozwojem technologii nikt już nie wątpi w możliwości, jakie stwarza montaż instalacji PV w domu. Nowoczesne systemy PV działają efektywnie w polskim klimacie – panele generują energię nie tylko w okresie letnim, ale również zimowym. Kluczowym czynnikiem dla osiągnięcia przez nie maksymalnej wydajności jest kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych względem podłoża. Jaki jest więc optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?
Panele fotowoltaiczne – kluczowy element każdej instalacji PV.
Panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii elektrycznej – energia w postaci prądu stałego generowana jest z promieniowania słonecznego. W dalszej części instalacji prąd stały przemieniany jest na prąd zmienny, czyli taki, z którego korzystają urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. To, jak wydajna jest instalacja fotowoltaiczna, w dużej mierze uzależnione jest od umiejscowienia modułów PV.
Kierunek nachylenia paneli fotowoltaicznych
W jakim kierunku powinny być nachylone panele fotowoltaiczne? Oczywiście w kierunku południowym. Południowe nachylenie modułów zapewnia optymalny dostęp do promieniowania słonecznego przez większość dnia.
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
Przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 35 stopni względem poziomu. Podawane 35 stopni wynika z tego, że latem panele osiągają najlepsze wyniki przy nachyleniu wynoszącym 30 stopni, zimą natomiast, kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnie paneli pod niższym kątem, kąt nachylenia gwarantujący najlepszą efektywność instalacji wynosi około 45 stopni. Tak więc wartość 35 stopni jest jedynie wypadkową całorocznej wędrówki naszej planety po orbicie słonecznej.
Należy pamiętać o tym, że panele rozmieszczone pod większym kątem nachylenia, mają dłuższy cień, który może zacieniać kolejne moduły PV podłączone do instalacji. Dlatego to, jaki będzie finalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, uzależnione jest także od układu technicznego danej instalacji. Finalny kąt nachylenia może wynosić 35, 37 lub 32 stopnie – jego wartość musi być przysłowiowym „złotym środkiem”, kompromisem pomiędzy możliwościami efektywnego generowania energii elektrycznej gwarantowanej warunkami naturalnymi a indywidualnymi cechami technicznymi danej instalacji.
Solar Planet – projektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznej
Dobry projekt jest gwarantem efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej, dlatego jego wykonanie warto powierzyć ekspertom – jako Solar Planet zajmujemy się projektowaniem, montażem oraz serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych. Naszą misją jest propagowanie nowoczesnych systemów energetycznych opartych o OZE. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zastanawiające się nad montażem instalacji fotowoltaicznej – zarówno w celach komercyjnych, jak i w gospodarstwie domowym.