Panele fotowoltaiczne a ekologia

Branża fotowoltaiczna zyskuje na znaczeniu i popularności jako istotny element zrównoważonego rozwoju. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przetwarzanie energii słonecznej na elektryczność, są więc odnawialnym źródłem energii i alternatywą dla tradycyjnych sposobów produkcji prądu. Dowiedz się, jaki wpływ wywierają panele fotowoltaiczne na środowisko naturalne i co sprawia, że są ekologiczne.

Czy panele fotowoltaiczne są ekologiczne?

Korzystanie z ogniw fotowoltaicznych do pozyskiwania energii ze słońca ma niezaprzeczalnie wiele korzyści. Pozostaje jednak pytanie, co dzieje się ze zużytymi, uszkodzonymi lub zniszczonymi panelami słonecznymi? Problematyczną kwestią wydaje się również sam proces produkcji paneli fotowoltaicznych.

   1. Materiały do produkcji paneli fotowoltaicznych

Tworzenie nowych paneli związane jest z użyciem surowców takich jak krzem, selen, metale oraz inne materiały (np. szkło, plastik). W ostatnich latach producenci komponentów fotowoltaicznych ograniczyli pozyskiwanie niezbędnych surowców ze środowiska naturalnego do minimum. Stało się to możliwe dzięki recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu m.in. krzemu i aluminium pochodzących z drugiego obiegu. 

   2. Proces produkcji fotowoltaiki

Technologia wytwarzania paneli fotowoltaicznych pochłania wiele energii oraz wiąże się z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Producenci starają się zwiększać efektywność produkcji oraz redukować ślad węglowy, by instalacje fotowoltaiczne były w pełni ekologiczne.

   3. Użytkowanie i wydajność paneli

Panele fotowoltaiczne są źródłem tzw. “zielonej energii” i mogą być użytkowane przez wiele lat (zwykle żywotność paneli wynosi od 25 do 30 lat). Dzięki temu fotowoltaika w znaczącym stopniu przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia środowiska w porównaniu z tradycyjnymi sposobami pozyskiwania energii.

   4. Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne – po wieloletniej eksploatacji – poddaje się utylizacji oraz recyklingowi. Możliwe jest ponowne wykorzystanie wielu surowców pochodzących ze zużytej instalacji fotowoltaicznej (np. aluminium, szkła, krzemu). Technologie recyklingu ciągle się rozwijają i pozwalają odzyskać znaczną część materiałów, minimalizując tym samym ilość odpadów.

Fotowoltaika a ekologia – wyzwania

Chociaż fotowoltaika jest o wiele bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjne źródła energii, to jej działanie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zagospodarowanie przestrzenne, szczególnie w przypadku dużych farm fotowoltaicznych. Instalacje zajmujące znaczne powierzchnie uniemożliwiają wykorzystanie terenów np. pod uprawy czy zalesianie. Problemem okazuje się także rosnące zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną ze słońca i brak gruntów pod montaż nowych instalacji. Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie innych dostępnych powierzchni i umieszczanie paneli fotowoltaicznych np. na dachach czy ścianach budynków.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne uważane są za ekologiczne m.in. ze względu na możliwość pozyskania energii ze słońca, trwałość oraz wpływ na zmniejszoną produkcję gazów cieplarnianych. Instalacje fotowoltaiczne nie oddziałują negatywnie na naturalne środowisko, a po wyeksploatowaniu paneli możliwe jest odzyskanie z nich wielu surowców niezbędnych do produkcji nowych ogniw. Stosowane obecnie metody produkcji i utylizacji sprawiają, że wpływ paneli słonecznych na przyrodę nie jest negatywny i wypada korzystniej w porównaniu z tradycyjnymi sposobami pozyskiwania energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube