Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Taka instalacja jest nie tylko ekologiczna, ale pozwala sporo zaoszczędzić i zminimalizować rachunki za energię. Jakie rodzaje wspomnianych systemów wyróżniamy? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Instalacja fotowoltaiczna ‒ rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych, są to instalacje on-grid, instalacje off-grid oraz hybrydowe. Jak działają i czym różnią się  wymienione systemy? Poniżej garść informacji na ten temat.

  1. Instalacje on-grid ‒ instalacje typu on-grid to instalacje, które są podłączone do sieci energetycznej. Tego typu instalacje należą do najbardziej popularnych. W przypadku instalacji on-grid energia elektryczna z modułów fotowoltaicznych ‒ prąd stały, zamieniana jest przez falownik na prąd zmienny i wykorzystywana na bieżąco przez użytkowników. Nadwyżki energii są sprzedawane sieci energetycznej.
  2. Instalacje off-grid ‒ off-grid to instalacje, które działają poza publiczną siecią elektroenergetyczną, w systemie wyspowym. W przeciwieństwie do instalacji on-grid, off-grid nie przekazują nadmiaru zgromadzonej energii do sieci elektrycznej. W tym przypadku nadwyżki energii są magazynowane w specjalnych akumulatorach i można wykorzystać je w dowolnym momencie, na przykład w razie awarii prądu.
  3. Instalacje hybrydowe ‒ instalacje hybrydowe to, jak już sama nazwa wskazuje, instalacje będące połączeniem instalacji on-grid i off-grid. W momencie, gdy odłączymy instalację od sieci, może ona pracować wyspowo i ładować akumulatory. Takie instalacje najczęściej montowane są w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu.

Wybór odpowiedniego systemu dobrze odpowiednio przemyśleć, przeanalizować potrzeby i preferencje, a w razie problemów skonsultować się z fachowcami.

Podsumowanie

Wyróżniamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych, są to instalacje typu on-grid, czyli podłączone do sieci, instalacje off-grid, czyli działające wyspowo, które  magazynują nadwyżki energii oraz systemy hybrydowe, które łączą zalety obu instalacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube