Uzysk energii z paneli fotowoltaicznych

Żeby wiedzieć, jak dużo energii możemy uzyskać z wybranych paneli, trzeba wyliczyć łączny uzysk. Dzięki niemu można jasno określić, ile wynosi oszczędność związana z użytkowaniem paneli przez określony czas. Łączny uzysk z paneli fotowoltaicznych podajemy w kWh. Żeby go wyliczyć, bierzemy pod uwagę nasłonecznienie, współczynnik korekcyjny, moc modułów fotowoltaicznych, natężenie promieniowania oraz wydajność paneli. Wyliczając go, można się posłużyć dostępnymi wzorami lub programem komputerowym – w przypadku zainteresowania bardzo dokładnymi danymi. Producenci zazwyczaj dają gwarancję na określony uzysk energii przed utratą gwarancji paneli.

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Panele fotowoltaiczne są najlepszą dostępną opcją pozyskiwania energii w zakresie ekologii. Chociaż inwestycja początkowo wydaje się dosyć droga, to jeśli odpowiednio dobierzemy panele i przyłożymy się do ich prawidłowego montażu, zwrócą się w pierwszych latach użytkowania. Na montaż paneli można otrzymać liczne dofinansowania, a w celu dodatkowego obniżenia kosztów, warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Oprócz tego, nadwyżki prądu, które wyprodukujemy w lecie, możemy odebrać w sezonie zimowym. Zastosowanie fotowoltaiki we własnym gospodarstwie domowym całkowicie uniezależnia od podwyżek cen prądu lub przerw w jego dostawie. Cała instalacja w późniejszym czasie staje się praktycznie bezobsługowa.

Co wpływa na skuteczność paneli?

Ze skutecznością paneli fotowoltaicznych wiąże się wiele czynników. Warto jednak poświęcić trochę czasu na ich analizę, ponieważ pomoże to w dopasowaniu optymalnych paneli. Wśród elementów wpływających na skuteczność paneli można wymienić między innymi:

  • poziom zacienienia okolicy,
  • lokalizację budynku,
  • strona, na której są zamontowane panele,
  • kąt nachylenia dachu,
  • rodzaj paneli,
  • moc modułów,
  • stan techniczny paneli,
  • wydajność paneli,
  • odpowiedni montaż.

Wiele osób obawia się, że panele mogą nie okazać się tak wydajne, jak obiecuje producent. Są to jednak obawy bezpodstawne, pod warunkiem, że panele i ich moc będą odpowiednio dobrane do potrzeb danego gospodarstwa domowego, a ich montaż zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny. Firmy zajmujące się sprzedażą fotowoltaiki zazwyczaj dysponują również specjalistami, którzy pomogą w wyborze paneli o odpowiedniej mocy.

Panele fotowoltaiczne – od czego zacząć?

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto wyliczyć również zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, a następnie podjąć decyzję, czy panele mają pokryć całe zapotrzebowanie, czy tylko jego część. Dalej trzeba postanowić, czy najkorzystniej będzie zamontować je na dachu domu, dachu garażu, czy też na gruncie. Wbrew obiegowej opinii montaż paneli na płaskim dachu niejednokrotnie umożliwia wygenerowanie większej ilości energii, niż na dachu o określonym nachyleniu. W dalszej kolejności dokonuje się wyboru konkretnych paneli, ich parametrów i rozmiarów, aby następnie przejść do montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube