W jaki sposób powstaje prąd ze słońca?
Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś miało się w tym zakresie zmienić. Dlatego coraz częściej uwaga konsumentów kieruje się w stronę odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest słońce, którego nieskończoną energię można przekształcić zarówno w ciepło, jak i w prąd. Jak to jest możliwe? W jaki sposób powstaje prąd ze słońca? Dowiedz się, na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych, które są odpowiedzialne za ten proces.
Na czym polega zjawisko fotowoltaiczne?
Zjawisko fotowoltaiczne to proces, dzięki któremu możliwe jest przekształcanie energii z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Na czym ono dokładnie polega? Otóż panele fotowoltaiczne składają się z ogniw, które zazwyczaj wykonane są z kryształów krzemu. Kiedy promienie światła słonecznego padają na ogniwo, zostają pochłonięte przez cząstki krzemu, wybijając jednocześnie z niego elektrony. W miejscu wybitych elektronów powstaje tzw. dziura elektronowa, która staje się nośnikiem ładunku. Dodatnie i ujemne ładunki w ogniwie zaczynają się względem siebie przemieszczać, efektem czego jest produkcja energii elektrycznej.
Jest to jednak dopiero połowa procesu, ponieważ moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. W następnym kroku trzeba go przekształcić w prąd zmienny, o parametrach zgodnych z wymaganiami sieci, którą będzie zasilał. Następuje to w inwerterze, do którego prąd stały przekazywany jest za pośrednictwem przewodów solarnych.
Jakie czynniki mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej?
Czy panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną zawsze na tym samym poziomie? Niestety jest to zależne od wielu czynników. Bardzo ważne jest w tym przypadku położenie działki oraz kierunek, w którym ustawiona jest instalacja. Wydajność systemów zależy także od stopnia nachylenia paneli oraz ich ekspozycji na słońce. Niestety nawet niewielkie zacienienie może spowodować gorszą pracę systemu. W pochmurne dni instalacja nie wyprodukuje tyle prądu, co przy dużym nasłonecznieniu. Nigdy jednak wydajność paneli nie spada do zera. Jeżeli instalacja dopasowana jest mocą do potrzeb gospodarstwa domowego czy firmy, powinna ona w pełni pokryć zapotrzebowanie danego obiektu na prąd. Czerpanie prądu z energii słonecznej pozwala konsumentowi uniezależnić się od podwyżek cen. Szacuje się, że poziom obniżenia rachunków za prąd może wynieść nawet 90%. Poza tym jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla planety, ponieważ pozwala ograniczyć spalanie paliw stałych, a co za tym idzie, ograniczyć emisję CO₂ do atmosfery.