Wady i zalety energii elektrycznej

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w świecie pozbawionym prądu. Energia elektryczna jest niezbędna niemal na każdym kroku. Spróbujmy przeanalizować największe zalety energii elektrycznej i zastanówmy się, czy ma ona jakiekolwiek wady. Zyskamy w ten sposób pełniejszą wiedzę na temat źródeł energii oraz wpływu, jaki wywiera na środowisko.

Energia elektryczna a zanieczyszczenie środowiska

Konwencjonalna energetyka do wytwarzania energii elektrycznej używa paliw, takich jak węgiel brunatny i kamienny, gaz, ropa i torf. Ilość tych zasobów jest jednak ograniczona, a w ostatnich czasach szczególną uwagę zwraca się na wysoki poziom wyeksploatowania planety przez człowieka. Źródła te są nieodnawialne, zatem ich zasoby wkrótce się wyczerpią.
Należy również pamiętać, że podczas spalania wyżej wymienionych paliw, dochodzi do poważnego zanieczyszczenia powietrza. Dwutlenek węgla, siarki, tlenki azoty i pyły, emitowane do atmosfery, stanowią ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska naturalnego, jak i bezpośrednio dla człowieka.
Jeszcze jedną wadą, o której należy wspomnieć, jest niestabilna cena energii elektrycznej. Wszędzie tam, gdzie wykorzystujemy energię wytworzoną w konwencjonalny sposób, musimy liczyć się z regularnym wzrostem kosztów, uzależnionym od ceny paliw.

Odnawialne źródła energii elektrycznej

Jakie mamy możliwości, by nadal korzystać z energii elektrycznej, nie szkodząc jednocześnie naturze? Ratunkiem są odnawialne źródła energii, które pozwalają czerpać energię ze słońca, wody i wiatru. Jednym z miejsc, w których się z takich źródeł korzysta, są elektrownie wodne. Wykorzystują one siłę przepływającej wody, by z pomocą specjalnych spiętrzeń, zapór i turbin przekształcać ją w energię elektryczną.
Duży potencjał ma również energia wiatrowa. Pola usiane ogromną liczbą turbin wiatrowych, to coraz częściej spotykany widok. Niemniej jednak w Polsce największy procent mocy uzyskiwanej z naturalnych źródeł to energia czerpana ze słońca. Panele fotowoltaiczne dostępne są zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych. Z ich pomocą możliwe jest wytworzenie energii dla wielkiego przemysłu. Jednocześnie małe instalacje z powodzeniem pozwalają na ogrzanie domów oraz ciepłej wody użytkowej.
Tak pozyskiwana energia elektryczna jest w zasadzie nieograniczona. Decydując się na pozyskiwanie jej ze źródeł odnawialnych, dbamy o środowisko, ponieważ ograniczamy spalanie szkodliwych paliw. Jednocześnie zyskujemy niezależność od wielkich koncernów energetycznych, co z pewnością odbije się korzystnie na naszych finansach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube