Zacienienie paneli a fotowoltaika
Panele fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej. Odbywa się to w sposób ekologiczny, z wykorzystaniem odnawialnego źródła, jakim jest energia słoneczna. Może się jednak okazać, że dojdzie do zacienienia paneli, a fotowoltaika potrzebuje przecież promieni słońca, by wytwarzać prąd. Czy w takiej sytuacji instalacja będzie dalej sprawnie działała? Sprawdźmy, jak zacienienie wpłynie na wydajność paneli słonecznych.
Źródła zacienienia paneli fotowoltaicznych
Cień padający na panele zawsze będzie miał negatywny wpływ na ich wydajność. Obniżenie skuteczności działania fotowoltaiki będzie w różnym stopniu nasilone, w zależności od poziomu zacienienia. W przypadku, gdy cień padający na panele rzucany jest miejscowo przez drzewo, komin czy wysoki słup, mamy do czynienia z zacienieniem częściowym. Zdarza się jednak, że cały panel jest odcięty od dostępu promieni słonecznych. Dzieje się tak, gdy na dachu zalegają duże ilości śniegu, liści lub ptasich odchodów.
Wpływ zacienienia na pracę paneli
Niestety, nawet częściowe zacienienie, może w bardzo dużym stopniu ograniczyć wydajność instalacji. Jeżeli ogniwa połączone są szeregowo, to panele znajdujące się w obszarze dużego nasłonecznienia dopasują się do możliwości tych pozostających w cieniu. Nie wykorzystają przez to w pełni swojej mocy. Poza tym fragmenty mniej nasłonecznione bardziej się nagrzewają, co skraca ich żywotność. Pomocne mogą okazać się diody bocznikujące, które wyłączają z szeregu moduły słabiej działające. Innym, jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem, jest montaż mikroinwerterów, dzięki którym poszczególne panele pracują niezależnie od siebie.
Czy można uniknąć zacienienia paneli?
Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko zacienienia paneli, musimy zadbać o wiele szczegółów już na etapie powstawania projektu instalacji. Pamiętajmy, że moduły powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem, właściwym dla danej szerokości geograficznej. Również kierunki świata nie pozostają tu bez znaczenia. Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, należy unikać umieszczania instalacji od strony północnej. Idealne będzie południe, choć zachód i wschód także pozwolą na wydajną pracę fotowoltaiki. Planując montaż paneli słonecznych, należy zwrócić uwagę na znajdujące się w okolicy wszelkie obiekty, które w przyszłości mogą rzucać cień w miejsce ogniw. Jeżeli nie możemy usunąć takiej przeszkody, konieczne jest dopasowanie rozłożenia modułów do jej umiejscowienia. Aby mieć pewność, że wykluczyliśmy wszelkie ewentualne zagrożenia, warto zatrudnić specjalistów. Ich fachowa wiedza i doświadczenie mogą okazać się nieodzowne nie tylko na etapie montażu fotowoltaiki, ale także podczas tworzenia projektu.