Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie

Coraz popularniejsza staje się w ostatnim czasie inwestycja w OZE i nie ma się czemu dziwić, gdyż rozwiązanie to uważane jest za przyszłość naszej planety. Do odnawialnych źródeł energii, gdyż w ten sposób można rozwinąć ten skrót, na pewno należy fotowoltaika. Systemy te mają niewątpliwie wiele zalet, do głównych należy, m.in. energooszczędność oraz redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jak wiadomo, można zamontować panele fotowoltaiczne zarówno na dachu, jak i na gruncie. Dziś przyjrzymy się nieco temu drugiemu rozwiązaniu, dlaczego warto się na niego zdecydować?

Systemy fotowoltaiczne

Inwestycja w darmową energię elektryczną jest dla wielu naprawdę kusząca. Coraz więcej osób, jeśli tylko może sobie na to pozwolić, inwestuje w kolektory. Początki jednak bywają trudne i konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat tego, ile tak naprawdę trzeba kupić paneli i gdzie je zamontować? Na gruncie, a może na dachu? Mimo że bardzo wielu inwestorów decyduje się na montaż tego sprzętu na dachu, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, czyli montaż na gruncie. Dlaczego warto się zdecydować właśnie na takie panele?

Bezpieczniejszy montaż

Nie da się ukryć, że podłączanie i budowa kolektorów na gruncie jest o wiele bezpieczniejsza. Osoby montujące nie muszą mieć uprawnień do prac na wysokościach, a także samo poruszanie się po ziemi jest dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze. Stąd też prace postępują bardzo często naprawdę sprawnie. Nikt nie musi z rozwagą stawiać każdego kroku, jak ma to miejsce w przypadku montażu paneli tych na dachu, dlatego bardzo często, jeśli ktoś ma miejsce na działce, decyduje się na tę opcję.

Możliwość łatwiejszej rozbudowy

Montaż paneli na gruncie najczęściej daje większe możliwości rozbudowy, gdyż przed budynkiem ma się zwykle więcej miejsca. Niestety, podłączanie i budowa kolektorów na dachu jest mocno ograniczona, gdyż powierzchnia dachu zwykle uniemożliwia sensowną rozbudowę. Dlatego warto od razu przemyśleć postawienie kilku paneli na gruncie.

Łatwa dostępność do paneli

Opisując zalety tego rozwiązania, nie można oczywiście pominąć faktu, że jeśli panele znajdują się na gruncie, o wiele łatwiej można dostać się do nich i np. naprawiać je, co pozwala szybko uporać się z usterkami. Montaż kolektorów na dachu czasami wiąże się z koniecznością dostosowania go do warunków atmosferycznych. Zbyt śliski dach uniemożliwia poruszanie się po nim. Budując panele na gruncie, nie masz tego problemu.

 

Jeśli zatem rozważasz montaż systemów fotowoltaicznych, warto zdecydować się na budowę paneli na gruncie. Pozwala to po pierwsze na dużo szybsze ich podłączenie, a także daje możliwość większej rozbudowy kolektorów w przyszłości. Jak wiadomo, jest to rozwiązanie konieczne dla tych, których budynek cechuje się zbyt dużym spadkiem dachu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube