Finansowanie instalacji fotowoltaicznych
Różne sposoby finansowania instalacji fotowoltaicznych otwierają nowe możliwości dla osób, które chcą zainwestować w odnawialną energię, lecz nie mają na to własnych środków. Dostępne są dotacje zarówno dla prywatnych osób, jak i firm czy start-upów, możliwe jest także pozyskanie kredytu na rozwój nowoczesnych gospodarstw. Jak można sfinansować instalację fotowoltaiczną, aby była ona opłacalna i efektywna? Dowiedz się, skąd wziąć środki na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.
Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?
Istnieje kilka głównych metod finansowania instalacji fotowoltaicznych, które warto rozważyć:
- Dotacje na fotowoltaikę
Możliwe jest uzyskanie dotacji rządowych lub z lokalnych samorządów na instalacje fotowoltaiczne w ramach promocji zrównoważonej energii. Jednym z popularnych programów rządowych jest “Mój Prąd”, do którego można się zgłosić do 22 grudnia 2023 roku.
Dotacje pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty zakupu paneli fotowoltaicznych. Z takiej formy wsparcia mogą skorzystać osoby prywatne, rolnicy oraz przedsiębiorcy poszukujący środków finansowych na start inwestycji.
Ponadto, dofinansowanie na fotowoltaikę mogą uzyskać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dotacje pozwolą pokryć koszty zakupu i montażu paneli solarnych, modernizację istniejących instalacji czy jej rozbudowę o nowe urządzenia.
- Kredyty na fotowoltaikę na preferencyjnych warunkach
Bardzo często banki oferują kredyty z niższym oprocentowaniem dla osób zainteresowanych korzystaniem z odnawialnych źródeł energii. Możliwe jest uzyskanie kredytu na pełną kwotę zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Im szybciej zostanie spłacony kredyt, tym jest on bardziej opłacalny dla kredytobiorcy.
Oferta banków skierowana jest do małych, średnich i dużych firm oraz klientów indywidualnych, którzy wykazują zdolność kredytową i są w stanie regularnie spłacać raty kredytu.
- Leasing fotowoltaiki
Ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie instalacji fotowoltaicznej z możliwością jej wykupu na koniec umowy leasingowej. Z takiej opcji mogą skorzystać gospodarstwa rolne lub przedsiębiorstwa, które nie chcą zaciągać kredytu lub obciążać własnego kapitału natychmiastowym zakupem całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu firmy nie muszą ponosić jednorazowego, dużego wydatku i mają możliwość korzystania na co dzień z najnowszych technologii.
- Crowdfunding na fotowoltaikę
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to sposób na zebranie pieniędzy od indywidualnych inwestorów lub firm na stworzenie instalacji fotowoltaicznej. Jest to dobre rozwiązanie m.in. dla charytatywnych fundacji utrzymujących się z pieniędzy darczyńców, start-upów, mikroprzedsiębiorstw oraz projektów społecznych. W ten sposób możliwe jest całkowite lub częściowe pokrycie kwoty zakupu paneli fotowoltaicznych i innych komponentów niezbędnych do działania instalacji.
- Odliczenie fotowoltaiki od podatku
W niektórych sytuacjach możliwe jest odliczenie kosztów poniesionych w związku z modernizacją czy stworzeniem nowej instalacji fotowoltaicznej w rozliczeniu rocznym. Warto zapoznać się z tzw. ulgą termomodernizacyjną i dowiedzieć się, jaką kwotę można odliczyć od podatku.
- Zakup ratalny
Gdy otrzymanie dotacji lub kredytu okazuje się niemożliwe, warto rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej w formie ratalnej.
Podsumowanie
Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie, dlatego powstaje wiele programów rządowych oraz możliwości dotacji na zakup fotowoltaiki. Niektóre banki oferują również konkurencyjne warunki dla kredytobiorców, którzy potrzebują środków na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Warto przeanalizować własną sytuację i sprawdzić, jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.