Fotowoltaika off grid w domu
Odnawialne źródła energii są niezwykle chętnie wykorzystywane przez Polaków – najlepszym tego przykładem jest wciąż rosnąca ilość paneli fotowoltaicznych na naszych dachach. Są to najczęściej instalacje on grid – czyli dające pewną, ale niepełną niezależność od sieci energetycznej. Jak uzyskać pełną niezależność od operatora? Odpowiedź jest prosta – zainstaluj zestaw fotowoltaiczny off grid! Jaki jest koszt tej niezależności? Czy aby na pewno montaż instalacji off grid, w każdym wypadku okaże się dobrym rozwiązaniem? Sprawdźmy!
Instalacje off grid a systemy on grid
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest system off grid (inaczej instalacja wyspowa)? Każdy typ instalacji fotowoltaicznej generuje energię elektryczną dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to zachodzi na panelach fotowoltaicznych i polega na przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną (a konkretniej w prąd stały). Teraz ten prąd stały musi zostać przekazany do inwertera PV – i właśnie na tym etapie zaczyna się różnica pomiędzy dwoma typami instalacji. Inwerter fotowoltaiczny po przemianowaniu prądu na zmienny przekazuje go dalej do sieci energetycznej budynku. W wypadku instalacji standardowej w pierwszej kolejności energia ta trafia do licznika, który nadwyżkę energetyczną odsyła do sieci elektroenergetycznej operatora lub też pobiera od niego prąd w sytuacji wzmożonego zapotrzebowania.
W wypadku instalacji off-grid wygenerowana energia trafia z inwertera bezpośrednio do sieci elektrycznej budynku
Tego rodzaju instalacja nie ma połączenia z zewnętrzną siecią energetyczną. Pierwszy wniosek, który przychodzi na myśl, jest taki, że posiadacz takiego systemu jest niezależny – sam generuje energię elektryczną na własne potrzeby i nie odsyła jej nadwyżek do operatora. Jak jednak wiadomo, każda instalacja PV działa nieprzerwanie, kiedy tylko na jej panele padają promienie światła słonecznego – tak więc stale generuje większe lub mniejsze ilości energii elektrycznej. Co więc dzieje się z nadwyżkami wygenerowanej energii elektrycznej w tym rodzaju instalacji? Magazynowanie energii, której nadwyżki zostały wygenerowane, odbywa się w akumulatorach energii, które są stałą częścią takiego zestawu PV. Energia przechowywana przez magazyny energii pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd nocą i w pochmurne, letnie dni. Przysłowiowe schody zaczynają się w miesiącach jesiennych i zimowych – kiedy to ilości wygenerowanej energii mogą nie być wystarczające dla zaspokojenia bieżących potrzeb, a co dopiero by wypełnić magazyn energii.
Instalacja fotowoltaiczna off grid – wady off grid
Jakie są największe wady i zalety instalacji off grid? Wspomniana już niezależność od operatora energetycznego może być zarówno wadą, jak i zaletą. Problematyczna może być też konieczność cyklicznej wymiany akumulatorów (nazywanych magazynami energii). Niestety, stałe ich zasilanie powoduje stopniowy spadek pojemności takiego akumulatora oraz wyższe straty magazynowanej energii.
Gdzie najlepiej zastosować instalację off grid?
Naszym zdaniem wybór rodzaju instalacji fotowoltaicznej powinien być dostosowany do potrzeb klienta i możliwości, jakie stwarza otoczenie. Zestaw fotowoltaiczny off grid sprawdzi się więc najlepiej:
- w przypadku domków letniskowych,
- w przypadku gospodarstw domowych zlokalizowanych w miejscach bez dostępu do sieci elektroenergetycznej,
- jako tymczasowa instalacja energetyczna,
- jako instalacja służąca do zasilania sprzętów rolniczych w sezonie letnio-jesiennym.
Kontakt z doświadczonym monterem PV jest pierwszym krokiem w kierunku odpowiedniego dobrania rodzaju instalacji fotowoltaicznej dla danego obiektu!