Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną, zatem, aby spełniały swoją funkcję, muszą być wyeksponowane na światło. W Polsce panuje klimat umiarkowany, co oznacza, że mamy miesiące cieplejsze latem i chłodniejsze zimą. W zależności od pory roku, nasłonecznienie jest mniejsze lub większe. Do tego zimą dni są krótsze niż latem. Jak to wszystko wpływa na fotowoltaikę?

Czy nasłonecznienie w Polsce jest dostateczne do paneli fotowoltaicznych?

Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio ok. 100 kWh/m2. Jest to wystarczająca dawka światła, aby fotowoltaika była opłacalna. Musimy jednak wziąć pod uwagę różnorodność nasłonecznienia w zależności od pory roku. Z oczywistych względów, latem nasłonecznienie jest najsilniejsze, tym bardziej, że dni są dłuższe i słońce świeci kilka godzin dłużej niż zimią, co też ma wpływ na wydajność instalacji. Pamiętajmy jednak, że w zimowe miesiące słońce również potrafi mocno świecić. Przekonał się o tym każdy, kto był zimą w górach. Panele fotowoltaiczne potrzebują światła, nie ciepła.

Czy w Polsce są rejony bardziej nasłonecznione?

Zasadniczo, na terenie całego kraju, nasłonecznienie jest na równym poziomie z niewielką przewagą w południowej części kraju. Niemniej, na terenie całej Polski nasłonecznienie pozwala na efektywne działanie paneli fotowoltaicznych. Oczywiście poziom nasłonecznienia może być inny w zależności od rejonu, ale mają na to wpływ czynniki zewnętrzne i geograficzne. Są miejsca z większym zanieczyszczeniem powietrza lub większym zachmurzeniem, co odbija się na poziomie natężenia światła dochodzącego do paneli, ale technologia stosowana w fotowoltaice pozwala wytworzyć energię elektryczną nawet w pochmurne dni. Szczegółowe informacje dotyczące nasłonecznienia w interesującym nas rejonie można sprawdzić na mapie nasłonecznienia dostępnej online.

Czy fotowoltaika w Polsce ma sens?

Czy fotowoltaika w Polsce ma sens? Jak najbardziej. Panele fotowoltaiczne są bardzo popularne w Niemczech, gdzie panuje identyczny klimat i nasłonecznienie, jak w naszym kraju. Nawet na wyspach brytyjskich, kojarzących się nam z permanentną deszczową pogodą, panele fotowoltaiczne doskonale się sprawdzają. Zatem inwestycja w fotowoltaikę w naszym kraju jest opłacalna. Warto jednak skonsultować instalację ze specjalistą z branży, który pomoże wybrać dobre panele i po indywidualnym audycie doradzi w jakim miejscu je umieścić, aby były wydajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube